13/12/2018
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim
PROJEKT EDUKACYJNY "POZNAJEMY POLSKIE TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE"
PROJEKT EDUKACYJNY "POZNAJEMY POLSKIE TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE"

W dniach od 25 listopada do 21 grudnia 2018 r., w  Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim realizowany jest projekt edukacyjny „Poznajemy polskie tradycje bożonarodzeniowe” poświęcony kultywowaniu tradycji i zwyczajów  świątecznych. Uczestniczy w nim  łącznie 100 uczniów , realizujących obowiązek szkolny w oddziale przedszkolnym  i  klasach I-III.

Podejmowane działania i aktywność dzieci ma charakter interdyscyplinarny. Głównymi celami , jakie przyświecają temu przedsięwzięciu jest: zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia; wdrażanie uczniów do samodzielności i aktywności twórczej; kształtowanie i rozwijanie osobowości dziecka w oparciu o tradycje rodzinne oraz uczenie pozytywnych relacji międzyludzkich ,wynikających ze zrozumienia i pomocy bliźnim.

Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem i zapałem  przystępują do realizacji  kolejnych zadań. Poznają tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem w rodzinnych domach, Małopolsce i  Polsce . W ciągu kilku tygodni poprzedzających Święta Bożego Narodzenia przygotowują swoje prace plastyczne, techniczne i występy muzyczne, wokalne, taneczne i teatralne.

Harmonogram  działań przedstawia się następująco:

 • udział dzieci w wycieczce do fabryki ozdób choinkowych w Staszowie;
 •  wizyta Świętego Mikołaja;
 • zbiórka nowych i używanych książek do biblioteki szkolnej - „Święta z książką”;
 • akcja charytatywna „ Zostań świętym Mikołajem” ukierunkowana na  przyjaciół z Ośrodka Rewalidacyjnego   Wychowawczo w Sutkowie i pomoc misyjną w Afryce;
 • udział w : XVIII Gminnym Konkursie Plastycznym „OZDOBA CHOINKOWA” ,w V  Gminnym Konkursie na „Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy” i w Szkolnym Konkursie „Najdłuższy łańcuch choinkowy”;
 • zajęcia otwarte –warsztaty dla rodziców „ Ozdoba choinkowa” ;
 • wykonanie łańcuchów i dekoracji do ozdobienia sal i korytarzy;
 • Wystawa witraży „ Idą święta, idą”;
 • ozdobienie choinki szkolnej przez dzieci przedszkolne;
 • pieczenie i dekorowanie pierników;
 • wykonanie kartki świątecznej dla papieża Franciszka  przez dzieci z klasy III;
 • przygotowanie przedstawienia jasełek;
 •  podsumowanie projektu - jasełka
 • prezentacja przedstawienia uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka;

Zakończenie i podsumowanie całego projektu nastąpi dnia 21 grudnia 2018 roku ,podczas jasełek bożonarodzeniowych dla społeczności szkolnej i lokalnej.

Opracowała: Dorota Bzduła

 

admin dnia 12/12/2018
Drukuj
Literackie pigułki na czytanie- "Pogotowie literackie przybywa na wezwanie"
Literackie pigułki na czytanie- "Pogotowie literackie przybywa na wezwanie"

6 grudnia do dzieci z klas I-III przybyło „ Pogotowie literackie”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach czytelniczych prowadzonych przez panie bibliotekarki z Filii Biblioteki Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Celem  spotkania było promowanie czytelnictwa oraz prezentowanie ciekawych i wartościowych utworów literatury dziecięcej.

Wszyscy uczniowie poddani zostali bajkowemu badaniu wzroku, a następnie otrzymali bibliotekarską poradę i receptę na literackie pigułki ,na czytanie wraz z zaleceniem przeczytania określonego utworu dla dzieci. W trosce o poszanowanie książek, uczniowie wykonali przepiękne zakładki – Mikołaje.

Bardzo dziękujemy Paniom Bibliotekarkom z „Pogotowia literackiego” przy Filii Biblioteki Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Opracowała: Dorota Bzduła

<galeria>

admin dnia 12/12/2018
Drukuj
Pomocnicy Świętego Mikołaja odwiedzają przyjaciół z ORW w Sutkowie
Pomocnicy Świętego Mikołaja odwiedzają przyjaciół z ORW w Sutkowie

W dniach od 29 listopada do 05 grudnia, w naszej szkole, kolejny już raz, przeprowadzona została akcja charytatywna - "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Teraz była ona jednym z działań realizowanych w ramach projektu „ POZNAJEMY POLSKIE TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE”. Przedszkolaki i uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego z naszej szkoły wykazali się ogromnym sercem. Dzieci przez kilka dni zbierały maskotki i słodycze, by 7 grudnia  odwiedzić dzieci z ORW w Sutkowie. Za sprawą małych pomocników Świętego Mikołaja , na buziach podopiecznych z ośrodka pojawił się uśmiech.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom za okazaną pomoc i wsparcie.

Opracowała: Dorota Bzduła

<galeria>

admin dnia 12/12/2018
Drukuj
SPOTKANIE Z ,,PSZCZÓŁKĄ MAJĄ"
SPOTKANIE Z ,,PSZCZÓŁKĄ MAJĄ"

W dniu 5 grudnia 2018 roku dzieci z naszego przedszkola miały możliwość obejrzenia przedstawienia teatralnego ,,Pszczółka Maja” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie odbyło się na scenie dąbrowskiego Domu Kultury.

Przedszkolaki mogły przenieść się na kolorową łąkę, usłyszeć cykanie świerszczy, śpiew ptaków. Głównymi bohaterami spektaklu była oczywiście pszczółka Maja oraz jej przyjaciel Gucio, a także zmęczony żuczek Gustaw, wesoły konik polny i muzykalna pajęczyca Tekla.

Cała przygoda Mai opowiedziana została w formie ciekawych historii, w których nasza bohaterka poznaje świat i uczy się w nim żyć. Przebywanie z Mają i jej przyjaciółmi miało też na celu wzmocnić świadomość ekologiczną dzieci, pobudzić ich wrażliwość na piękno przyrody i nauczyć szacunku dla każdego nawet najmniejszego istnienia.

Bogaty i przedziwny świat owadów został przedstawiony małemu widzowi za pomocą bogatej plastyki, kostiumów oraz wizualizacji. Przedstawienie było pełne humoru co podkreślało ciepły charakter opowieści i wywoływało nieustany uśmiech na twarzach dzieci.

Opracowała: Jadwiga Tabor

<galeria>

admin dnia 12/12/2018
Drukuj
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Jak każdego roku, tak i w tym 6 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził Święty Mikołaj.

Dzieci z klas I-III ubrane w mikołajkowe czapki od rana cierpliwie czekały na to spotkanie. Na holu szkoły przygotowano odpowiednią dekorację oraz ustawiono wygodny fotel.

Święty Mikołaj pojawił się około godziny 11:00. Dzieci powitały Go piosenką o tematyce świątecznej, a następnie wyrecytowały wiersz, który nauczyły się specjalnie na tę okazję. W rozmowie ze Świętym Mikołajem obiecały, że się poprawią i postarają w następnym roku nie sprawiać kłopotów swoim rodzicom ani nauczycielom. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami i obiecał, że odwiedzi nas w przyszłym roku. Spotkanie ze Świętym Mikołajem to jedna z najprzyjemniejszych dla dzieci tradycji związanych ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. 

Opracowała: Leokadia Parkosz

<galeria>

admin dnia 11/12/2018
Drukuj
Integracyjny wyjazd na lodowisko do Dębicy
Integracyjny wyjazd na lodowisko do Dębicy

W środę 05.12.2018r. nasi uczniowie wraz z uczniami zaprzyjaźnionej szkoły w Nieczajnie Górnej wyjechali   na kryte lodowisko do Dębicy. Były to dwie 27 osobowe grupy. Celem wyjazdu była nie tylko nauka i  doskonalenie umiejętności jazdy na łyżwach, ale również integracja uczniów obu szkół, które współpracują razem w wielu wspólnych projektach. Uczestnictwo w zajęciach na lodowisku było także zachętą  do aktywnej formy wypoczynku i rekreacji co wpisuje się w założenia realizowanego w szkole projektu p.n. „Trzymaj formę”.

Wyjazd zorganizowali i  sprawowali opiekę nad uczniami: p. Jerzy Dąbrowa, p. Robert Pacześniowski, p. Ewa Kijowska i p. Dominika Sosin.   

Opracował: Jerzy Dąbrowa

<galeria>

admin dnia 10/12/2018
Drukuj
ŚWIĘTY MOKOŁAJ Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW
ŚWIĘTY MOKOŁAJ Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

6 grudnia 2018 roku nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach dzieci. Gdy zasiadł wygodnie na przygotowanym fotelu nastała cisza. Dzieci przywitały gościa i nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć ze wszystkimi przedszkolakami. Każda z grup w ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki zaśpiewała dla Świętego Mikołaja piosenkę.

Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

Opracowała: Jadwiga Tabor

<galeria>

admin dnia 10/12/2018
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
TOP
RSS