21/02/2018
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim
Konkurs na temat smogu
Konkurs na temat smogu

6  lutego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2  w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się konkurs dla gimnazjalistów dotyczący bardzo ważnego i aktualnego tematu, którym jest  smog. Patronat  nad konkursem objęła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej.  Celem konkursu było zapoznanie się z następującymi zagadnieniami: czym jest smog i jaki jest jego skład chemiczny, jakie są przyczyny powstawania tego zjawiska, jakie są sposoby ograniczania powstawania smogu i jakie zagrożenia dla zdrowia on niesie. Uczniowie mieli również obowiązek dowiedzieć się czym zajmuje się Krakowski Alarm Smogowy. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas drugich i trzecich oddziałów gimnazjalnych szkół podstawowych Powiatu Dąbrowskiego.

Ich zadaniem było zaznaczenie prawidłowej odpowiedzi w teście wielokrotnego wyboru, składającym się z 40 pytań. Nasza uczennica Emilia  Zych z klasy IIIb zajęła II miejsce. Emilce gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.

Opracowała: Ewa Kijowska

admin dnia 15/02/2018
Drukuj
"Cudowny chłopak" - cudowne wzruszenia...
"Cudowny chłopak" - cudowne wzruszenia...

Poruszenie serc, łza w oku, chwile wzruszeń... Takie były nasze odczucia podczas seansu filmowego pt. „Cudowny chłopak” w tarnowskim kinie Cinema CD w piątkowe przedpołudnie dziewiątego lutego. Blisko pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów z naszej Szkoły oglądała reklamowany ostatnio film, pokazujący niełatwą lekcję nawiązywania relacji dla dziesięcioletniego Auggiego. Rozgrywające się w realiach nowojorskiej szkoły wydarzenia pokazują wejście w jej środowisko chłopca, którego „inność” wynika z wyglądu zdeformowanej chorobą twarzy. Jak każde dziecko, Auggie, który do dziesiątego roku życia uczył się w domu, pragnie znaleźć się w grupie rówieśniczej. Trafia więc do klasy piątej w jednej ze szkół Nowego Jorku, gdzie spotyka się z niezrozumieniem i odrzuceniem z powodu swojego wyglądu. Świadomy własnego położenia , pełen wrażliwości chłopiec nie poddaje się, ale dzięki swojej inteligencji, zainteresowaniom kosmosem, z poczuciem humoru i z ciepłem w sercu powoli zyskuje przyjaciół i przebija się przez mur wyobcowania. Film pokazał nam , że wartość człowieka tkwi nie w jego wyglądzie, ale w sile charakteru, zainteresowaniach i stosunku do rzeczywistości. Był on jednak nie tylko lekcją tolerancji dla odmienności, inności, choroby. Film uświadomił nam, że potrafimy pozbyć się swoich wewnętrznych uprzedzeń i otworzyć się na drugiego człowieka, że los innych potrafi nas wzruszyć, czego świadectwem były łzy w naszych oczach podczas śledzenia niełatwych zmagań Auggiego ze szkolną rzeczywistością oraz jego sukcesów w szkole. Z kina wyszliśmy pełni optymizmu i wiary, że mamy w sobie wiele pokładów wrażliwości i serdeczności, ale też w przekonaniu, że my też nie musimy zakładać, tak jak Auggie, symbolicznego kasku astronauty, aby ukryć to, jacy naprawdę jesteśmy i że ludzie obok nas też nie muszą takiego „kasku” zakładać. Auggie - „Cudowny chłopak”- mamy nadzieję, że zostanie w naszej pamięci i naszych postawach.

Wyjazd zorganizowały i opiekę nad uczniami objęły: p. Iwona Tańska, p. Ewa Kijowska , p. Katarzyna Doktór i p. Barbara Kogut.

Opracowała: Katarzyna Doktór

<galeria>

admin dnia 14/02/2018
Drukuj
Przedszkolny bal karnawałowy
Przedszkolny bal karnawałowy

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. To moment, kiedy można przebierać się do woli! Zabawy karnawałowe dla dzieci to, przede wszystkim, właśnie możliwość przeistaczania się w inne osoby.

W czwartkowe popołudnie, 8 lutego 2018 roku przedszkolaki z PSP w Gruszowie Wielkim przystąpiły do  wspólnej zabawy na balu przebierańców. Jakie przebrania królowały na imprezie? W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, syrenki, rycerzy, indian, Batmana, kowboi i wiele innych postaci. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i tańcach. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić się soczku.

Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze a wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i przygotowanie poczęstunku.

Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Opracowała: Jadwiga Tabor

<galeria>

admin dnia 11/02/2018
Drukuj
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek są dla większości wnuków ważnymi osobami w ich życiu. To właśnie Oni słuchają swoich wnucząt jak nikt inny, Oni opowiadają ciekawe historie, które tkwią w naszej pamięci do lat dorosłych. Ich serce przepełnione jest dla nich bezgraniczną miłością i czułością. Dlatego też przychodzi taki dzień, kiedy chcemy Im za to wszystko szczególnie podziękować. Jest to 21 i 22 stycznia -Święto Babci i Dziadka.

Z tej okazji 25 stycznia 2018 roku o godz. 11:00 w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona Babciom i Dziadkom. Na wstępie dyrektor szkoły pan Marcin Jarzwiec przywitał zebranych gości ciepłymi słowami oraz złożył serdeczne życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom.

Następnie uczniowie klasy III zaprosili zebranych gości na program artystyczny przygotowany przez przedszkolaków oraz klasy I, II i III. Jako pierwsi na pięknie udekorowanej sali pojawili się najmłodsi przedstawili oni jasełka bożonarodzeniowe przeplatane kolędami, piosenkami i życzeniami. W dalszej części występu goście mogli podziwiać występ grupy kolędniczej w wykonaiu klasy II. Kolędnicy z turoniem i gwiazdą w tradycyjnych strojach przedstawili krótką i zabawną scenkę oraz złożyli wszystkim zebranym noworoczne życzenia. Na zakończenie części artystycznej wystąpiła klasa I i III. Przedstawiła barwną inscenizację pod tytułem „ Jak karnawał to karnawał” oraz wzruszające wiersze i piosenki. Występy uczniów zakończyło wspólne wyśpiewanie pięknych życzeń z muzycznym akcentem w wykonaniu uczniów klas starszych oraz p. L. Krzanowskiej. Za występy goście głośnymi brawami podziękowali małym artystom. Po zakończonej części artystycznej dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki, a dyrektor szkoły jeszcze raz zabrał głos dziękując uczniom i nauczycielom za przygotowaną uroczystość i zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek. Głos zabrała również Radna i Sołtys wsi, a także babcia p. Józefa Taraska, która podziękowała uczniom i nauczycielom za piękne przedstawienie oraz złożyła życzenia.

Wspaniała atmosfera, która towarzyszysła spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu i bliższego poznania się. Dzieci cieszyły się, że mogły ugościć swoich najbliższych, którzy nie zawiedli i bardzo licznie przybyli. Dziadkowie zaś wyrazili słowa podziękowania dla nauczycieli za pracę i opiekę nad wnuczętami. Z naszej strony Kochanym Babciom i Dziadkom jeszcze raz

'… I zdrowia, i szczęścia

I błogosławieństwa

Wszystkim Wam życzymy. '

Uroczystość przygotowali uczniowie pod kierunkiem pań: T. Fryz, J. Tabor, L. Parkosz, D. Bzduły, A. Kawy.

O słodki poczęstunek, w przyjemnej atmosferze zadbali rodzice, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Opracowała: Leokadia Parkosz

<galeria>

admin dnia 04/02/2018
Drukuj
"ZAGROŻENIA W SIECI" - SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE DLA UCZNÓW NASZEJ SZKOŁY!
"ZAGROŻENIA W SIECI" - SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE DLA UCZNÓW NASZEJ SZKOŁY!

24 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie z  panią asystent do spraw nieletnich mł. asp. Agatą Bulwa.

W prelekcji udział wzięli uczniowie klas IV – VI, którzy wysłuchali wykładu o konsekwencjach udziału w bójkach i pobiciach. Dowiedzieli się również jakie kary grożą nieletnim za wymuszenia i znęcanie się nad innymi. Spotkanie ze starszymi wychowankami naszej szkoły przebiegało pod hasłem: „ZAGROŻENIA W SIECI. PROFILAKTYKA – REAGOWANIE”. Projekt szkoleniowo-profilaktyczny powstał przy współpracy Policji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, oraz Naukowo-Akademickiej Sieci Komputerowej. Skierowany jest głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, nauczycieli oraz rodziców.

Dokładnie przedstawione zostały formy cyberprzemocy, które mogą przybrać postać: zdjęć, filmów, poniżania, ośmieszania, upokarzania, straszenia, grożenia, szantażu, publikowania kompromitujących materiałów, kontaktu z nielegalnymi treściami w Internecie (pornografia dziecięca, teksty rasistowskie, ksenofobiczne, szowinistyczne).

Pani Agata Bulwa uczuliła młodych ludzi na problem uzależnienia od  gier komputerowych. Omówiła skutki takich zachowań, najczęściej należą do nich:

- zaniedbywanie nauki, życia rodzinnego,

-zapominanie o posiłkach,

-zaburzenia w sferze uczuć i emocji,

-zmiana języka,

-brak troski o własne zdrowie, higienę osobistą.

Na koniec spotkania przypomniała, kto służy pomocą w sytuacji zagrożenia. Dziecko zawsze może zwrócić się o wsparcie do WYCHOWAWCY, PEDAGOGA SZOLNEGO, PSYCHOLOGA i DYREKTORA SZKOŁY.

 Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i interesujący wykład!

Opracowała: Elżbieta Kaczocha

<galeria>

admin dnia 27/01/2018
Drukuj
"Betlejemska noc nie była raz, Betlejemska noc się powtarza"
"Betlejemska noc nie była raz, Betlejemska noc się powtarza"

Święta Bożego Narodzenia

 Niezwykły czas Świąt Bożego Narodzenia właśnie  nadszedł.  Świętowanie przyjścia na świat Jezusa Chrystusa rozpoczęliśmy w naszej Szkole spotkaniem w kameralnym gronie klasowych społeczności, w których  uczniowie i nauczyciele   tradycyjnie połamali się opłatkiem, śpiewali kolędy i spożyli wigilijne potrawy.  Następnie wszyscy zebrali się, aby wspólnie wziąć udział w oficjalnym Spotkaniu Opłatkowym, na którym, oprócz Nauczycieli, Uczniów i Rodziców, gościliśmy również Wiceburmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Pana Stanisława Ryczka oraz Radną i Sołtys Gruszowa Wielkiego Panią Józefę Taraska. W niezwykłą atmosferę świątecznego czasu wprowadzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum poprzez przygotowane przez nich „bożonarodzeniowe słowo” będące połączeniem tradycyjnych jasełkowych scen  ze współczesnymi odniesieniami do narodzenia Jezusa oraz z pięknym śpiewem kolęd, grą skrzypiec i pianina. Słowo, śpiew i muzyka podkreślały, iż  Boże Narodzenie to zatrzymanie się w na chwilę tych , którzy się uczą, tych, którzy pracują i tych, którzy opiekują się rodzinami. Zatrzymanie się po to, aby uświadomić sobie, że nadchodzą Święta i będziemy obchodzić pamiątkę Narodzenia Jezusa Chrystusa. I chociaż tak jest każdego roku i powtarza się ten sam schemat, my pragniemy Świąt i ich atmosfery. Każdego roku uświadamiamy sobie bowiem, że choć Jezus narodził się przeszło dwa tysiące lat temu, chcemy, aby narodził się ponownie w ludzkich sercach, co zaowocuje dobrem i ciepłem naszych  relacji, wzajemnym zrozumieniem i szacunkiem. To nasze nieustanne oczekiwanie na zwykłe, ale bardzo potrzebne ludzkie gesty wyrażają słowa: „Betlejemska noc nie była raz,  Betlejemska noc się powtarza”.

 Podczas Spotkania Opłatkowego nie zabrakło  bożonarodzeniowych życzeń złożonych wszystkim zebranym przez pana dyrektora Marcina Jarzwieca, Wiceburmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Pana Stanisława Ryczka, który przekazał również życzenia   w imieniu Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Pana Krzysztofa Kaczmarskiego, życzeń Radnej i Sołtys Gruszowa Wielkiego Pani Józefy Taraski oraz Proboszcza Parafii w Gruszowie Wielkim Księdza Józefa Szczęśniaka.

Ciepłe, dobre, życzliwe słowa to właśnie Święta Bożego Narodzenia. W naszej Szkole 21 grudnia 2017 roku ich nie zabrakło. Zanieśmy je do naszych domów, do ludzi.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Katarzyny Doktór, p. Elżbiety Kaczochy, p. Lucyny Krzanowskiej. Nad dekoracją czuwała  p. Dorota Bzduła.

Opracowała: Katarzyna Doktór

<galeria>

admin dnia 29/12/2017
Drukuj
,,GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI I NA ŚWIAT PRZYCHODZI..."
,,GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI I NA ŚWIAT PRZYCHODZI..."

Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas jest niezwykle pracowity.

W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią była historia narodzenia Pana Jezusa.

We wtorek, 19 grudnia o godzinie 12.00 w oddziale przedszkolnym przy PSP w Gruszowie Wielkim odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków. Opiekę nad całością wydarzenia sprawowała pani Teresa Fryz.  Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem odegrały sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu aniołków i gwiazdek do żłóbka  przybyli rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Nowo narodzonemu Dzieciątku, pokłony złożyli także Królowie i debiutujące w roli aktorów dzieci z grupy pięcio i czterolatków pod opieką p. Jadwigi Tabor. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu małych artystów. Ku wielkiemu zaskoczeniu widzów były nawet partie solowe – aniołka – Darii Rzeźnik i Józefa – Karola Urbana.

Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, jak również ich rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.Dzieci spisały się na medal, otrzymując gromkie brawa od publiczności. 

Na zakończenie głos zabrała zastępca dyrektora pani Dorota Bzduła, która podziękowała małym wykonawcom i złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Po zakończeniu uroczystości wszyscy w świątecznym nastroju rozeszli się do domów. 

Jeszcze raz gorąco dziękujemy rodzicom dzieci za ich zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu uroczystości, życząc Wszystkim spokojnych i radosnych świąt oraz pomyślności w nadchodzącym roku.


Opracowała: Jadwiga Tabor
                                                                                                                              

<galeria>

admin dnia 22/12/2017
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Szkoła Filialna w Sutkowie
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
TOP
RSS