02/04/2020
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

W ubiegły piątek w Naszej Szkole odbył się apel, podczas którego uczniowie klasy VIII przypomnieli najważniejsze postaci związane z powojenną konspiracją niepodległościową. Przybliżone zostały osoby takie jak: Zygmunt Szyndzielarz, Hieronim Dekutowki, Rotmistrz Witold Pilecki, Józef Kuraś, Tadeusz Kuncewicz  i Danuta Siedzikówna.

Dodatkowo, dzieci i młodzież mogły obejrzeć krótki film dokumentalny, opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej, który bardziej szczegółowo opowiadał  historię „Inki”.

Celem apelu było przypomnienie wydarzeń i bohaterów, które przez komunistyczną cenzurę zostały skazane na zapomnienie.

Bądźcie cierpliwi!

Zrobią Wam w końcu trochę miejsca

niech tylko padnie hasło: Już wolno!

Przyniosą Wam kwiaty

barwy zapachy 

Sypną Wam do nóg

puste kłosy słów…

Cześć i chwała bohaterom!

Opracowała: Anna Więcek

<galeria>

admin dnia 05/03/2020
Drukuj
POWIATOWY KONKURS "WZW typu A, B, C" oraz "Znamię -znam je?-czerniak"
POWIATOWY KONKURS "WZW typu A, B, C"  oraz  "Znamię -znam je?-czerniak"

W dniu 20 lutego 2020 roku, w Zespole Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, odbył się POWIATOWY KONKURS na temat „Wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C” oraz „Znamię – znam je? – czerniak".”

Konkurs został zorganizowany pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej i przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z terenu naszego powiatu.

Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby oraz wiedzy o czerniaku- ich przyczyn, skutków oraz sposobów zapobiegania lub leczenia.

Konkurs składał się z 88 pytań testowych jednokrotnego wyboru. W konkursie wzięło udział 38 uczniów z 10 szkół. Naszą Szkołę reprezentowały cztery uczennice, które zdobyły największą ilość punktów w eliminacjach szkolnych konkursu. Ich wyniki w eliminacjach powiatowych przedstawiają się następująco:  

Gabriela Węgiel-  5 miejsce

Kinga Robak-  6 miejsce

Nikola Rokita oraz Gabriela Żelazny-13 miejsce

Dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie się do konkursu i reprezentowanie Szkoły.

Opracowała: Katarzyna Partyńska

admin dnia 04/03/2020
Drukuj
Niezwykła lekcja historii...
Niezwykła lekcja historii...

21.02.2020 r. w naszej szkole gościła Grupa Artystyczna  Rekonstrukto, która zaprezentowała pokaz historyczny „Wrzesień 39” czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita. W ciekawy sposób omówione i zaprezentowane zostały tematy: sytuacja międzynarodowa II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy wz. 36 (szeregowy i podoficer), ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, technika wojskowa, łączność i zaopatrzenie oraz musztra i sprzęt bojowy. Była to bardzo interesująca lekcja historii połączona z zabawą. Uczniowie klas IV-VIII mogli przez chwilę poczuć atmosferę tamtych ciężkich i trudnych dni

Opracowała: Elżbieta Kaczocha

<galeria>

admin dnia 02/03/2020
Drukuj
Profilaktyka zdrowotna w przypadku zachorowań na koronawirusa
Profilaktyka zdrowotna w przypadku zachorowań na koronawirusa

W ramach działań profilaktycznych przekazuję Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa.

Wszyscy powinniśmy  przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;

W przypadku podejrzenia przeziębienia i choroby nie należy przychodzić do szkoły – dotyczy to uczniów oraz wszystkich pracowników szkoły. Jeżeli nie nastąpił kontakt z osobą chorą, nie ma powodu do obaw.

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły rodzicom dziecka do 8. roku życia, należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).

Należy na bieżąco sprawdzać komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

Dyrektor SP

admin dnia 01/03/2020
Drukuj
PĄCZEK DLA AFRYKI
PĄCZEK DLA AFRYKI

Od kilku lat Fundacja Kapucyni i Misjonarze zachęca do udziału w akcji "Pączek dla Afryki". Pomóc może każdy. Pieniądze zostały wysłane na konto fundacji i zostaną przeznaczone na między innymi posiłki dla osieroconych dzieci, nowe studnie, edukacje oraz operacje dla niepełnosprawnych.

Szkolne koło wolontariuszy, działające z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dołączyło do projektu, aby wspierać ojców misjonarzy. Nasze przedszkolaki, uczniowie oraz pracownicy szkoły, pokazali, że mają serce otwarte na potrzeby innych. Razem rozwijamy dzieło miłosierdzia i czynimy wiele dobra.

W dniu dzisiejszy, otrzymaliśmy list z podziękowaniem, który prezentujemy poniżej.

Szczęść Boże!
Dzisiaj w imieniu społeczności  Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim   otrzymaliśmy darowiznę na kwotę 712,01 zł w ramach akcji "wyślij pączka do Afryki 2020".
Złożona przez Was darowizna zamieni się w posiłki dla osieroconych dzieci, opiekę medyczną i lekarstwa dla chorych, nowe domy dla ubogich, czystą, zdrową wodę z 2 nowych studni. Wasza pomoc przez ręce naszych misjonarzy kapucynów trafi do najbardziej potrzebujących.
Bardzo dziękujemy!
Z kolejnych pączków powstaną szkoła, plac zabaw, boisko i kaplica. Prosimy zachęcić swoich znajomych do pączkowania, wspólnie zrobimy wiele dobrego!
Misjonarze kapucyni otaczają swoją modlitwą całą Waszą społeczność.

br. Jerzy Steliga
Fundacja Kapucyni I Misje

Opracowała: Małgorzata Zaucha

admin dnia 28/02/2020
Drukuj
X edycja Powiatowego Konkursu czytelniczo-recytatorskiego
X edycja Powiatowego Konkursu czytelniczo-recytatorskiego

25 lutego 2020 r. w I Liceum Ogólnokształcącym  im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się X edycja Powiatowego Konkursu czytelniczo-recytatorskiego, który tym razem inspirowany był twórczością renesansowego poety – Jana Kochanowskiego, w związku z 490. rocznicą jego urodzin.

Jak co roku, konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test sprawdzający znajomość dramatu pt. „Odprawa posłów greckich”, natomiast w drugiej recytowali jeden utwór literacki pochodzący z twórczości Jana Kochanowskiego lub odwołujący się do jego postaci.

Naszą Szkołę reprezentował uczeń klasy VIII – Brajan Partyński, który  w części testowej jako jedyny uzyskał maksymalną liczbę punktów. Chłopiec zaprezentował również Pieśń XXIV z Ksiąg wtórych. Po podsumowaniu punktów zdobytych w obu etapach konkursu, komisja przyznała Brajanowi III miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: Anna Więcek

<galeria>

admin dnia 28/02/2020
Drukuj
Nasze lektury na wielkim ekranie
Nasze lektury na wielkim ekranie

Filmy to teksty kultury, które dostarczają nam różnorakich emocji. Są też doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, a niekiedy pozwalają odbiorcy na głębsze zrozumienie tekstów pisanych.

Wraz z uczniami klas VII i VIII zorganizowaliśmy w naszej szkole seans filmowy, podczas którego zaprezentowaliśmy dzieciom dwie ekranizacje oparte na powieściach, stanowiących lektury obowiązkowe i uzupełniające w szkole podstawowej. Pierwszą z nich była adaptacja dzieła Henryka Sienkiewicza Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, a drugą film pt. Stowarzyszenie Umarłych Poetów inspirowany powieścią Nancy Horowitz Kleinbaum o tym samym tytule.

Uczniowie z przejęciem oglądali prezentowane na dużym ekranie sceny. Niewątpliwie, seans stanowił doskonały wstęp do rozpoczęcia cyklu lekcji, poświęconych tym pozycjom literackim. Solidna dawka wrażeń audiowizualnych z pewnością pozwoli krytycznie spojrzeć na realizacje filmów, a także da możliwość porównania i interpretowania wielu istotnych motywów.

Opracowała: Anna Więcek

admin dnia 28/02/2020
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
TOP
RSS