17/02/2019
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim
Europejski projekt partnerski "Let's meet in etwinning!"
Europejski projekt partnerski "Let's meet in etwinning!"

W grudniu 2018r.  uczniowie  klasy VII  zakończyli europejski projekt edukacyjny   „Let’s meet in etwinning!”, który wspólnie ze szkołami z Czech i Wloch realizowali od kwietnia 2018roku .

Projekt powstał  na platformie eTwinning, która zrzesza szkoły z Europy za pośrednictwem mediów elektronicznych i jest płaszczyzną  do wymiany doświadczeń,  podnoszenia umiejętności z zakresu posługiwania się narzędziami TIK, komunikowania się w języku obcym  oraz rozwoju zawodowego.

Celem projektu realizowanego przez naszych uczniów bylo rozwijanie sprawności językowych w zakresie komunikowania się  w języku angielskim  oraz doskonalenie  umiejętności związanych z  wykorzystaniem narzędzi TIK. Uczniowie pracowali na platformie Twinspace, na której zamieszczali posty, wysyłali emaile do kolegów z innych krajow, wypowiadali się na forum.   Przygotowali  krótkie filmy oraz prezentacje multimedialne o swoich szkołach,  na podstawie których opracowali  podobieństwa i różnice w systemie edukacyjnym poszczególnych szkół w programie Toony Tool . Pracowali również  na wirtualnych tablicach- padletach, na których wypowiadali się o swoich zainteresowaniach.

Udział w projekcie spełnił nie tylko cel dydaktyczny, ale przede wszystkim zmotywował uczniów do pełniejszego zaangażowania  w naukę języka obcego dając im możliwość skonfrontowania swojej wiedzy i  umiejętności z umiejętnościami rówieśników z innych państw europejskich.

Opracowała: Barbara Kogut

<galeria>

admin dnia 03/01/2019
Drukuj
Akcja "Święta z książką" zakończyła się dużym sukcesem!
Akcja "Święta z książką" zakończyła się dużym sukcesem!

W dniach od 3 XII do 10 XII  2018 r. ,została zorganizowana w naszej szkole akcja zbiórki książek w ramach projektu „ Poznajemy polskie tradycje bożonarodzeniowe”. Miała ona na celu pozyskanie nowych i używanych książek dla biblioteki szkolnej. W akcję włączyli się aktywnie uczniowie klasy III, należący do kółka czytelniczego „Puchatek”, którzy codziennie na przerwach przyjmowali darowane książki. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się pozyskać 93 ciekawe egzemplarze literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Sukces akcji „ Święta z książką” to nie tylko wzbogacenie biblioteki , ale przed wszystkim rozbudzenie u uczniów zainteresowań czytelniczych i kształtowanie postaw prospołecznych.

Serdecznie  dziękujemy wszystkim uczniom za okazaną hojność.

Opracowała: Dominika Sosin

<galeria>

admin dnia 03/01/2019
Drukuj
Informacja dla rodziców
Informacja dla rodziców

 

Dożywianie dzieci i młodzieży rozpocznie się od 7 stycznia 2019r.

 


admin dnia 31/12/2018
Drukuj
"Betlejemska noc nie była raz, Betlejemska noc się powtarza"
"Betlejemska noc nie była raz, Betlejemska noc się powtarza"

Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej,

Stało się — między ludzi wszedł Mistrz wiekuisty

                        Cyprian Kamil Norwid

 

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły. Chwile wspólnie spędzone w ciepłej atmosferze, budzą w naszych sercach wyjątkowy spokój i wielką radość. Jak co roku, w naszej Szkole także świętowaliśmy przyjście na świat Jezusa. Uczniowie wraz z wychowawcami zasiedli do stołów, aby wspólnie skosztować tradycyjnych potraw wigilijnych. Czas spędzony w kameralnym gronie był również okazją do łamania się opłatkiem, składania świątecznych życzeń i kolędowania.

O świąteczny nastrój całej społeczności szkolnej zadbali w szczególności uczniowie klas I-III, którzy pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali program artystyczny. Mieliśmy przyjemność obejrzeć w ich wykonaniu piękny spektakl, przedstawiający historię Narodzenia Jezusa Chrystusa. Poszczególne sceny jasełkowe przeplatane były kolędami i pastorałkami, co dodatkowo podkreśliło świąteczny charakter przedstawienia. Dzieci w fantastyczny sposób odegrały swoje role, prezentując talenty aktorskie, wokalne i instrumentalne. Ogrom pracy i serca, włożony do stworzenia tego wyjątkowego widowiska, został nagrodzony gromkimi brawami całej publiczności.

Oprócz nauczycieli, uczniów i rodziców, swoją obecnością zaszczycili nas Wiceburmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – Pan Stanisław Ryczek, Pracownicy Centrum Usług Wspólnych – Pani Anna Kopeć, Pani Stefania Kądzielawa, Pani Sylwia Dąbroś oraz Radna i Sołtys Gruszowa Wielkiego – Pani Józefa Taraska.

Wspólne spotkanie dopełniły życzenia złożone przez pana dyrektora Marcina Jarzwieca, a także przybyłych gości.  Pełne życzliwości słowa, które usłyszeliśmy, doskonale wpisały się w istotę Bożego Narodzenia.

Świąteczny czas jest dla nas szansą spędzenia wspaniałych chwil w gronie bliskich nam osób. Zatrzymajmy się więc na chwilę i spójrzmy na otaczający nas świat i na ludzi, których mamy wokół siebie. Nie dopuśćmy do tego, aby pęd codziennego życia odebrał nam magię Świąt. Niech w naszych sercach zapanuje pokój, a chwila zadumy pozwoli nam dostrzec to, co w życiu najcenniejsze.

Wesołych Świąt!

Opracowała: Anna Michalczyk

<galeria>

admin dnia 25/12/2018
Drukuj
Spotkania edukacyjno-profilaktyczne
Spotkania edukacyjno-profilaktyczne

W dniu 13 grudnia 2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Studia Inicjatyw Profilaktyczno- Artystycznych „ Szafir” z Krosna, którzy przedstawili dwa programy edukacyjne: dla dzieci młodszych oraz przedszkolaków „ Zdrowie i ekologia” oraz dla młodzieży klas starszych : „ Zagrożenia”.

Zadaniem 60-minutowego programu „Zdrowie i ekologia” było utrwalenie elementarnych zasad troski o zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dbałość o środowisko  naturalne. Poruszono między innymi takie treści jak:

 • higiena osobista – warunek zachowania zdrowia,
 • właściwe odżywianie- owoce , czy słodycze?
 • relacje rówieśnicze ( agresja i jej skutki),
 • świat multimediów- ciągle rosnące zagrożenia,
 • uprawianie sportu- sposób na stres i zdrowie,
 • problemy ochrony środowiska , czyli co może „ mały człowiek’ dla  „wielkiej matki Ziemi?”

W przypadku programu: „ Zagrożenia” nasi goście rozmawiali z młodzieżą na tematy takie jak:

 • papierosy, narkotyki – dlaczego nie warto?
 • alkohol – odpowiedzialność i rozsądek ,
 • dopalacze – zbyt wysoka cena za chwilowy zastrzyk energii ,
 • cukier, chlor, fluor, konserwanty – cisi zabójcy ,
 • szkodliwość i celowość używania aspartamu i innych „słodzików” ,
 • agresja – niewłaściwy sposób rozwiązywania problemów ,
 • świat multimediów i związane z nim zagrożenia ,
 • sport sposobem na stres .

Spotkaniom towarzyszyła: w przypadku dzieci młodszych: odpowiednia scenografia, oprawa muzyczna oraz liczne konkursy. W przypadku dyskusji z młodzieżą wykorzystano autentyczne obrazy przedstawiające skutki stosowania  substancji szkodliwych.

Opracowała: Beata Kuta

<galeria>

admin dnia 20/12/2018
Drukuj
XVIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Ozdobę Choinkową
XVIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Ozdobę Choinkową

10 grudnia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej rozstrzygnięty został  XVIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Ozdobę Choinkową.

Ma on na celu : pielęgnowanie tradycji rodzinnych i regionalnych związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie wyobraźni dziecięcej oraz zachęcanie wszystkich uczestników do niesienia pomocy materialnej mieszkańcom  Czarnego Lądu.
Konkurs cieszy się dużym powodzeniem wśród szkół  i placówek kulturalno – oświatowych , o czym świadczy ogromna ilość ozdób, które wpłynęły.

Komisja konkursowa oceniała je zgodnie z regulaminem przyznając nagrody i wyróżnienia w określonych kategoriach. W tym roku naszą szkołę reprezentowali uczniowie w kategorii indywidualnej, grupowej oraz rodzinnej.  Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się:

kategoria rodzinna:
II miejsce: Rodzina Państwa Musiałów;

kategoria grupowa:
I miejsce: Zuzanna Musiał, Aleksandra Kijowska, Milena Musiał- świetlica szkolna

II miejsce: klasa I

III miejsce : klasa III

wyróżnienie: klasa IV , świetlica szkolna- uczniowie klas I- III;

kategoria indywidualna:

II miejsce : Michał Zych, Aleksandra Taraska

III miejsce: Karolina Kruk

wyróżnienie: Kamila Kilian, Patrycja Kijak, Sylwia Kardaś.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

Opracowała: Beata Kuta

<galeria>

admin dnia 20/12/2018
Drukuj
Przygoda w Solnych Górach
Przygoda w Solnych Górach

17 grudnia uczniowie naszej Szkoły  skorzystali z programu integracyjnego przygotowanego przez Kopalnię Soli w Bochni, który obejmował zwiedzanie połączone z dobra zabawą. 

Za sprawą Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej odbyliśmy podróż w czasie,  w trakcie której poznaliśmy historię górnictwa solnego, spotkaliśmy się z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa. W trakcie podróży po surowych podziemiach kopalni uczniowie podzieleni na 3 grupy, stawili czoła  zadaniom  opartym na dawnych pracach górniczych.  Wśród nich było kruszenie soli, skręcanie sznura, cięcie drzewa starą piłą, przygotowanie rurociągu do transportu solanki oraz budowa studni. Nie zabrakło również nieudolnych zjazdów na zjeżdżalni. Dopełnieniem pobytu  w kopalni była przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie 2 flisaków, barwnie opowiadających o tajemnicach kopalni, pokonaliśmy trasę 120 m podziwiając piękno i surowość solnej komory.

Przeprawa przez Solne Góry nie była łatwa, ale przyniosła wiele korzyści w postaci wzmocnienia poczucia przynależności do grupy,  rozwijania pozytywnych relacji, a przede wszystkim była pouczającą lekcją historii, którą na długo zapamiętamy.

Opracowała: Barbara Kogut

<galeria>

admin dnia 19/12/2018
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
TOP
RSS