
Zgodnie ze staropolską tradycją kończącą czas zabaw a rozpoczynającą okres zadumy i refleksji, zorganizowano w Naszej Szkole huczną zabawę andrzejkową. Szampańskiej zabawie uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum towarzyszy zespół muzyczny, który potrafił „rozbawić” wymagającą młodzież, wychodząc naprzeciw jej gustom muzycznym. Dla urozmaicenia zabawy andrzejkowej samorząd przygotował dla uczniów wróżby, które niektórzy potraktowali z przymrużeniem oka, jednak radości i szaleństw było co niemiara.

Takie poważne hasło przyjęła uroczysta akademia z okazji 93 Rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowali ja uczniowie Naszej Szkoły pod kierunkiem pani Joanny Płanety i Lucyny Krzanowskiej. Montaż słowno – muzyczny stanowił swego rodzaju „podróż” przez dzieje Polski od chwili utraty niepodległości, do momentu radosnego odzyskania jej w 1918 roku. Stanowił wspaniałą lekcję historii, będącej mapą bolesnych wydarzeń, ale i tych, z których Polacy mogą być dumni. Uroczystość uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu szkolnego chóru.
Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Dorota Bzduła, która podkreśliła, że na obecny kształt Polski miały wpływ działania wielu pokoleń Polaków, również tych, którzy wywalczyli jej niepodległość i że każdy Polak powinien o tym pamiętać.

Dzień 26 października 2011r. był dniem szczególnym dla naszej społeczności szkolnej. Po kilku latach wspólnych starań nauczycieli, Rodziców i uczniów nastąpiło uroczyste nadanie imienia Szkole Podstawowej i Gimnazjum oraz przekazanie sztandarów.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., którą celebrował jego Ekscelencja Biskup tarnowski Andrzej Jeż, a uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. W czasie Mszy św. nastąpiło poświęcenie sztandarów. Po uroczystym przemarszu z kościoła do szkoły w asyście pocztów sztandarowych z zaprzyjaźnionych szkół nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez nauczycieli. Dokonali tego dyrektor szkoły p. Marcin Jarzwiec, przedstawiciel grona pedagogicznego Teresa Fryz, przewodniczący Rady Rodziców p. Marian Wojtyto i członek samorządu uczniowskiego Justyna Robak. Następnie Dyrektor Szkoły przywitał gości, którzy uświetnili tę uroczystość. Wśród nich byli ks. Biskup Andrzej Jeż, Dyrektor Delegatury w Tarnowie p. Urszula Blicharz, Starosta powiatu Dąbrowskiego p. Tadeusz Kwiatkowski, wicestarosta p. Robert Pantera, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej p. Stanisław Początek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej p. Władysław Knutelski, Skarbnik Gminy Dąbrowa Tarnowska p. Małgorzata Bąba, Ks. Proboszcz Parafii w Gruszowie Wielkim Stanisław Żurat, ks. Proboszcz Parafii Smęgorzów Bogdan Lebryk.



Od lat tradycją Naszej Szkoły jest organizowanie wycieczek do miejsc pamięci narodowej.
4 listopada taki wyjazd zorganizowano do Oświęcimia, a sprzyjał temu listopad – czas refleksji i zadumy. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum, a zorganizowała ja nauczyciel historii pani Iwona Tańska.
Wycieczka była uzupełnieniem lekcji historii o miejscu - symbolu męczeństwa wielu milionów ludzi – Polaków i innych narodów. Obóz koncentracyjny w Óświęcimiu i „cicha” historia wielu istnień ludzkich, wzbudziła w uczniach i nauczycielach smutek oraz uświadomiła, że nie można o nich zapomnieć.
„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Dzień Edukacji Narodowej miał w Naszej Szkole szczególnie uroczysty charakter. Rozpoczął się on akademią przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem pani Marty Gadziały, Ewy Kijowskiej i Lucyny Krzanowskiej. We wspaniałym montażu słowno-muzycznym uczniowie skierowali do nauczycieli słowa wdzięczności za ich pracę dydaktyczną i trud wychowawczy, jaki podejmują każdego dnia.
Podziękowania i życzenia dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły skierowali: Przewodniczący Rady Gminy pan Stanisław Ryczek, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim pan Marcin Jarzwiec oraz Przewodniczący Rady Rodziców pan Marian Wojtyto. Na koniec do życzeń dołączyli się również uczniowie, ujmując je w sympatyczne i zabawne anegdoty odnoszące się do specyfiki nauczania każdego szkolnego przedmiotu.
W miłej atmosferze , przy akompaniamencie muzycznym uczniowie wręczyli nauczycielom symboliczne kwiaty.
„Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”

Ważną maksymę polskiego poety Jana Kochanowskiego wzięli sobie do serca i wprowadzili w czyn uczestnicy Otrzęsin Klas Pierwszych Naszego Gimnazjum. Dnia 27 września 2011 w łaski szkolnej braci Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Gruszowie Wielkim wkupiły się „Pierwszaki”, przyjmując na siebie przywilej praw i brzemię obowiązków szkolnego Żaka, zobowiązując się jednocześnie do godnego reprezentowania szkoły. Nie było to rzeczą łatwą, gdyż wymagało „gorzkiego przełknięcia” niezwykle bogatej mieszanki szkolnych smaków, której specyficzny i tajemniczy skład stworzyli starsi, doświadczeni już uczniowie.
Po ciężkich doświadczeniach smakowania szkolnego życia przyszedł czas na zabawę, która zamieniła się w prawdziwe tryskające młodością szaleństwo.
Młodości! Dodaj nam skrzydeł i …..

1 września 2011 roku uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim rozpoczęli nowy rok szkolny. Po Mszy Świętej odprawionej przez księży – Stanisława Żurata i Bogdana Lebryka, nastąpiło przejście na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Joanny Bączek. Na początku uroczystości pan dyrektor Marcin Jarzwiec serdecznie przywitał wszystkich zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców. Ciepłe słowa skierował szczególnie do wychowanków klas pierwszych – Gimnazjum i Szkoły Podstawowej – którzy pierwszy raz przekroczyli progi Naszej Szkoły. Zarówno im jak i pozostałym uczniom życzył sukcesów w nauce i wytrwałości w kroczeniu po niełatwych meandrach wiedzy. Uroczysta akademia zakończyła się pasowaniem uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej, której dokonał pan dyrektor i wychowawczyni pani Leokadia Parkosz.

