20/03/2019
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim
Spotkania edukacyjno-profilaktyczne
Spotkania edukacyjno-profilaktyczne

W dniu 13 grudnia 2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Studia Inicjatyw Profilaktyczno- Artystycznych „ Szafir” z Krosna, którzy przedstawili dwa programy edukacyjne: dla dzieci młodszych oraz przedszkolaków „ Zdrowie i ekologia” oraz dla młodzieży klas starszych : „ Zagrożenia”.

Zadaniem 60-minutowego programu „Zdrowie i ekologia” było utrwalenie elementarnych zasad troski o zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dbałość o środowisko  naturalne. Poruszono między innymi takie treści jak:

 • higiena osobista – warunek zachowania zdrowia,
 • właściwe odżywianie- owoce , czy słodycze?
 • relacje rówieśnicze ( agresja i jej skutki),
 • świat multimediów- ciągle rosnące zagrożenia,
 • uprawianie sportu- sposób na stres i zdrowie,
 • problemy ochrony środowiska , czyli co może „ mały człowiek’ dla  „wielkiej matki Ziemi?”

W przypadku programu: „ Zagrożenia” nasi goście rozmawiali z młodzieżą na tematy takie jak:

 • papierosy, narkotyki – dlaczego nie warto?
 • alkohol – odpowiedzialność i rozsądek ,
 • dopalacze – zbyt wysoka cena za chwilowy zastrzyk energii ,
 • cukier, chlor, fluor, konserwanty – cisi zabójcy ,
 • szkodliwość i celowość używania aspartamu i innych „słodzików” ,
 • agresja – niewłaściwy sposób rozwiązywania problemów ,
 • świat multimediów i związane z nim zagrożenia ,
 • sport sposobem na stres .

Spotkaniom towarzyszyła: w przypadku dzieci młodszych: odpowiednia scenografia, oprawa muzyczna oraz liczne konkursy. W przypadku dyskusji z młodzieżą wykorzystano autentyczne obrazy przedstawiające skutki stosowania  substancji szkodliwych.

Opracowała: Beata Kuta

<galeria>

admin dnia 20/12/2018
Drukuj
XVIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Ozdobę Choinkową
XVIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Ozdobę Choinkową

10 grudnia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej rozstrzygnięty został  XVIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Ozdobę Choinkową.

Ma on na celu : pielęgnowanie tradycji rodzinnych i regionalnych związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie wyobraźni dziecięcej oraz zachęcanie wszystkich uczestników do niesienia pomocy materialnej mieszkańcom  Czarnego Lądu.
Konkurs cieszy się dużym powodzeniem wśród szkół  i placówek kulturalno – oświatowych , o czym świadczy ogromna ilość ozdób, które wpłynęły.

Komisja konkursowa oceniała je zgodnie z regulaminem przyznając nagrody i wyróżnienia w określonych kategoriach. W tym roku naszą szkołę reprezentowali uczniowie w kategorii indywidualnej, grupowej oraz rodzinnej.  Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się:

kategoria rodzinna:
II miejsce: Rodzina Państwa Musiałów;

kategoria grupowa:
I miejsce: Zuzanna Musiał, Aleksandra Kijowska, Milena Musiał- świetlica szkolna

II miejsce: klasa I

III miejsce : klasa III

wyróżnienie: klasa IV , świetlica szkolna- uczniowie klas I- III;

kategoria indywidualna:

II miejsce : Michał Zych, Aleksandra Taraska

III miejsce: Karolina Kruk

wyróżnienie: Kamila Kilian, Patrycja Kijak, Sylwia Kardaś.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

Opracowała: Beata Kuta

<galeria>

admin dnia 20/12/2018
Drukuj
Przygoda w Solnych Górach
Przygoda w Solnych Górach

17 grudnia uczniowie naszej Szkoły  skorzystali z programu integracyjnego przygotowanego przez Kopalnię Soli w Bochni, który obejmował zwiedzanie połączone z dobra zabawą. 

Za sprawą Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej odbyliśmy podróż w czasie,  w trakcie której poznaliśmy historię górnictwa solnego, spotkaliśmy się z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa. W trakcie podróży po surowych podziemiach kopalni uczniowie podzieleni na 3 grupy, stawili czoła  zadaniom  opartym na dawnych pracach górniczych.  Wśród nich było kruszenie soli, skręcanie sznura, cięcie drzewa starą piłą, przygotowanie rurociągu do transportu solanki oraz budowa studni. Nie zabrakło również nieudolnych zjazdów na zjeżdżalni. Dopełnieniem pobytu  w kopalni była przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie 2 flisaków, barwnie opowiadających o tajemnicach kopalni, pokonaliśmy trasę 120 m podziwiając piękno i surowość solnej komory.

Przeprawa przez Solne Góry nie była łatwa, ale przyniosła wiele korzyści w postaci wzmocnienia poczucia przynależności do grupy,  rozwijania pozytywnych relacji, a przede wszystkim była pouczającą lekcją historii, którą na długo zapamiętamy.

Opracowała: Barbara Kogut

<galeria>

admin dnia 19/12/2018
Drukuj
Choinka- jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia
Choinka- jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia

Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest ubieranie choinki. Dzieci z naszego przedszkola, w dniu 17 grudnia dekorowały choinkę przygotowaną na ,,Jasełka’’. Wcześniej pod kierunkiem swoich pań wykonywały różnymi technikami plastycznymi ozdoby. Powstało wiele pięknych i niepowtarzalnych dekoracji. Były to kolorowe bombki, serduszka, aniołki, Mikołaje, renifery i papierowe łańcuchy. Dekorowanie choinki było kolejnym zadaniem w projekcie ,,Poznajemy Polskie Tradycje Bożonarodzeniowe.’’

Opracowała: Teresa Fryz

<galeria>

admin dnia 18/12/2018
Drukuj
Mistrzostwo Powiatu dla SKS "Gruszovia"
Mistrzostwo Powiatu dla SKS "Gruszovia"

W piątek 14.12.2018r. na hali sportowej im. Agaty Mróz – Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się XIX Turniej Piłki Nożnej chłopców U 12 p.n. „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w  którym startowały drużyny z 8 szkół podstawowych Powiatu Dąbrowskiego: Nr 1 i Nr 3 z Dąbrowy Tarnowskiej, Bolesławia, Mędrzechowa, Olesna, Luszowic, Pilczy Żelichowskiej i Gruszowa Wielkiego. Nasi młodzi piłkarze osiągnęli duży sukces wygrywając wszystkie mecze w turnieju i zajmując I miejsce. Zdobyli łącznie 11 bramek, tracąc tylko 1. Wystąpili w składzie:  Cur Dawid, Urban Krystian, Stępnik Tomasz, Maciąg Krystian, Gagatek Karol, Podosek Wojciech, Toczek Oskar, Żelazny Hubert, Kuta Bartosz, Taraska Bartosz (bramkarz) i rezerwowy: Kupiec Tomasz. Kolejny etap turnieju, na szczeblu wojewódzkim, odbędzie się na wiosnę w Krakowie. Gratulujemy!

Opracował: Jerzy Dąbrowa 

<galeria>

admin dnia 16/12/2018
Drukuj
Zimowy wypoczynek dla dzieci rolników
Zimowy wypoczynek dla dzieci rolników

Stowarzyszenie im. Teresy Kras,  po raz kolejny otrzymało dotację z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników na organizację zimowego wypoczynku dla dzieci rolników.

W programie zimowiska m.in. wyjście do Aquaparku i na stok narciarski. Zapewniony jest transport autokarowy z Dąbrowy Tarnowskiej.

Szczgóły w załączniku.

załącznik >>>


admin dnia 13/12/2018
Drukuj
Nowości czytelnicze na długie zimowe wieczory!!!
Nowości czytelnicze na długie zimowe wieczory!!!

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, czas oczekiwania i świątecznej radości.  Duża niespodzianka czeka na naszych uczniów w bibliotece szkolnej.  To dobra wiadomość dla małych i dużych moli książkowych. Dzięki staraniom Dyrekcji Naszej Szkoły otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 15 tyś. złotych na zakup nowości czytelniczych w ramach projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Na bibliotecznych regałach znalazły się długo oczekiwane tytuły ,które zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów.

Wśród oferowanych książek znajdują się zarówno propozycje dla dzieci młodszych jak i starszych – literatura przygodowa, obyczajowa, fantastyka, wiersze.  Z całą pewnością to ciekawa propozycja na długie, zimowe wieczory. Zapraszamy do szkolnej biblioteki! Każdy znajdzie tam coś dla siebie!

Opracowała: Elżbieta Kaczocha

<galeria>

admin dnia 13/12/2018
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
TOP
RSS