24/04/2019
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim
Spotkanie z panem Łukaszem Pajdo pracownikiem KRUS w Dąbrowie Tarnowskiej
Spotkanie z  panem Łukaszem Pajdo  pracownikiem KRUS w Dąbrowie Tarnowskiej

Uczniowie klas I- IV naszej Szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem Łukaszem Pajdo  pracownikiem KRUS w Dąbrowie Tarnowskiej i  pogadance  na temat zasad bezpieczeństwa dzieci podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym. Uczniowie zostali ostrzeżeni  przed niebezpieczeństwami, które mogą ich spotkać w trakcie pracy maszyn rolniczych. Pan Łukasz Pajdo przedstawił fotografie ilustrujące zarówno przyczyny, jak i konsekwencje  wypadków na wsi, wynikające z braku ostrożności ze strony dzieci i dorosłych.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach uczestnictwa uczniów w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje”. Dzieci otrzymały merytoryczne przygotowanie i miały możliwość zadania mnóstwa pytań.

Opracowała: Dorota Bzduła

<galeria>

admin dnia 14/03/2019
Drukuj
VII edycja konkursu literackiego
VII edycja konkursu literackiego

Przedstawiamy regulamin konkursu literackiego pod hasłem „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”, który organizujemy pod patronatem Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej pana Krzysztofa Kaczmarskiego oraz Biskupa Tarnowskiego księdza Andrzeja Jeża.

 

 

Regulamin konkursu >>>


admin dnia 11/03/2019
Drukuj
Otrzymaliśmy list od Papieża Franciszka
Otrzymaliśmy list od Papieża Franciszka

W grudniu 2018 roku, w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, dzieci z klasy III wysłały do Papieża Franciszka , do Watykanu życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zapisali je na pięknych, samodzielnie zrobionych kartkach świątecznych, w ramach projektu „ Poznajemy zwyczaje bożonarodzeniowe”. W ubiegłym tygodniu otrzymali list z  Watykańskiego Sekretariatu , z podziękowaniem za życzenia . Ojciec Święty  udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa  na Nowy Rok oraz zawierzył Uczniów klasy III opiece Maryi na czas przygotowania do przyjęcia pierwszej Komunii świętej.  

 

Opracowała:Dorota Bzdula

List >>>

admin dnia 10/03/2019
Drukuj
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

5 marca uczniowie klas młodszych naszej Szkoły wzięli udział w  spotkaniu z  Panem Wiesławem Drabikiem, autorem ponad stu bajeczek dla dzieci.

Podczas spotkania dzieci z zainteresowaniem słuchały o tym, jak powstaje książka – od pomysłu do jej wydruku. Zabawne fragmenty bajek czytane przez autora wzbudzały wiele entuzjazmu i radości wśród uczestników, a odgadywane i dopowiadane przez nie głośno rymy , nagradzane były naklejkami, zakładkami i kalendarzami. Ci, którzy szczególnie wyróżnili się wiedzą na temat  twórczości pisarza otrzymali od niego książkę.

Pan Wiesław Drabik ma wspaniały dar łatwego nawiązywania kontaktu z dziećmi, potrafi świetnie skupić ich uwagę oraz wciągnąć do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu, dlatego  spotkanie z nim minęło bardzo szybko, w pełnej humoru i radości atmosferze.

Opracowała: Barbara Kogut

<galeria>

admin dnia 09/03/2019
Drukuj
Powiatowy konkurs "Choroby zakaźne"
Powiatowy konkurs "Choroby zakaźne"

 26 lutego 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się powiatowy konkurs pod hasłem ,,Choroby zakaźne”. Konkurs ten objęła swoim patronatem Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej. Konkurs skierowany był do młodzieży gimnazjalnej oraz uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Głównym celem było poszerzenie wiadomości uczestników na temat wybranych chorób zakaźnych - ich przyczyn, zapobiegania, leczenia. Tematyka okazała się dla młodzieży bardzo interesująca co spowodowało dużą frekwencję na konkursie. Wzięło w nim udział 46 uczniów z 10 szkół podstawowych i gimnazjum powiatu dąbrowskiego. Uczestnicy musieli się zmierzyć z 70 pytaniami testowymi.

Uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę uplasowali się na następujących miejscach:

Barbara Ryczek – klasa III A – 4 miejsce

Karolina Król – klasa III A  -  4 miejsce

Daria Toczek– klasa VIII – 5 miejsce

Marcin Ryczek – klasa III A - 10 miejsce

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie się do konkursu i gratulujemy osiągniętych wyników oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Opracowała: Małgorzata Pytka

 

admin dnia 05/03/2019
Drukuj
Obozowych przygód moc...
Obozowych przygód moc...

Czarne stopy” autorstwa Seweryny Szmaglewskiej to jedna z lektur obowiązkowych w szkole podstawowej. Opowiada o grupie młodych chłopców, którzy wraz ze swoim opiekunem wyjeżdżają na obóz harcerski. Ogrom przygód, zadań i wyzwań, z którymi bohaterowie muszą się zmierzyć sprawia, że czas spędzony w Górach Świętokrzyskich, gdzie rozgrywa się akcja, upływa szybko, lecz wyjątkowo przyjemnie.

Podczas lektury tej książki, czytelnicy poznają podstawowe harcerskie zasady, śledzą przebieg apelów, odpraw i wart. Zyskują ogromną wiedzę dotyczącą rytuałów takich jak przygotowywanie obozowiska, wspólne ogniska dopełnione harcerskimi piosenkami, a także gry i zabawy terenowe.

Przy okazji omawiania tej powieści, V klasa postanowiła wykorzystać zdobyte informacje i podjęła się wykonania kilku harcerskich zadań. Uczniowie zostali podzieleni na zastępy, spośród których wybrali swoich liderów – zastępowych. Swoją pracę rozłożyli na kilka etapów, które częściowo realizowali poza szkołą. Ich zadania polegały na stworzeniu nazwy zastępu, rozkładu dnia i planu obozu. Dodatkowo, każda grupa stworzyła swój własny szyfr, który pozostałe zastępy próbowały odczytać. Ostatnim etapem działań było opracowywanie zasad gry strategicznej lub terenowej. Niektóre z nich udało nam się przeprowadzić w sali lekcyjnej, pozostałe z pewnością wykorzystamy na świeżym powietrzu w cieplejsze dni. Bez wątpienia właśnie ta część zadania sprawiła uczniom najwięcej radości. Podsumowaniem cyklu lekcji poświęconych „Czarnym stopom” było wykonanie plakatów, na których znalazły się najważniejsze informacje dotyczące klasowych zastępów.

Mamy nadzieję, że jednym z efektów pracy piątoklasistów będzie umiejętność wykorzystania w życiu najcenniejszych zasad i wartości harcerskich – odwagi, sprawiedliwości, lojalności i szeroko pojętego dobra.

Opracowała: Anna Michalczyk

<galeria>

admin dnia 01/03/2019
Drukuj
Warsztaty edukacyjne z fizyki
Warsztaty edukacyjne z fizyki

W piątek 22.02.2019r. uczniowie klas VII-VIII oraz klasy III  gimnazjum wzięli udział w warsztatach edukacyjnych z fizyki, które poprowadzili edukatorzy z Centrum TZE w Rzeszowie. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Uczymy przez zabawę”, gdzie uczniowie mogli  samodzielnie przeprowadzać eksperymenty z różnych dziedzin fizyki. Prowadzący na początku objaśnili, jakie zjawiska można zaobserwować w poszczególnych doświadczeniach, a w trakcie ich wykonywania udzielali dodatkowych informacji  pomagając młodym ludziom zrozumieć prawa rządzące w przyrodzie. Uczestnicy warsztatów łączyli zabawę z nauką rozwijając pojęcia „abstrakcji optycznej” dzięki układowi luster, mogli zobaczyć „lewitującą” piłkę w strumieniu powietrza, a także zaobserwować zjawisko podciśnienia, czy niewidzialnej siły magnetycznej. Ponadto mogli zobaczyć promieniowanie podczerwone za pomocą termowizji, złudzenie ruchu, czy też zrozumieć istotę powstawania obrazu w lustrach. Uczniowie próbowali także poruszać się w „magicznych okularach”, w których świat widzimy do góry nogami i co zaskakujące, zrozumieli, że umysł ludzki jest w stanie zorientować się i dostosować do zmiennych warunków.

Warsztaty te sprawiły młodzieży mnóstwo radości oraz pozwoliły pogłębić wiedzę z zakresu fizyki.

Opracowała: Marta Gadziała

<galeria>

admin dnia 25/02/2019
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
TOP
RSS