01/10/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
PATRON SZKOŁY TO WYZWANIE I ODPOWIEDZIALNOŚĆ
PATRON SZKOŁY TO WYZWANIE I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

28 maja 2013 roku to szczególny dzień dla uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły, gdyż po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Patrona – Święto Szkoły. Nadanie Szkole Imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego miało miejsce w październiku ubiegłego roku szkolnego, postanowiliśmy więc wspólnie uczcić to, że uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim mogą utożsamiać się z ważnymi wartościami i ideami. Ten ważny dla nas Dzień swoim patronatem objęli – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej pan Stanisław Początek oraz Biskup Tarnowski ksiądz Andrzej Jeż, co uświetniło naszą Uroczystość.

Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się przemarszem uczniów i nauczycieli z budynku Szkoły do kościoła w asyście pocztów sztandarowych, gdzie odprawiona została się Msza Święta. Po Mszy Świętej wszyscy powrócili do budynku Szkoły, aby uczestniczyć w uroczystej akademii.

Na uroczystości, oprócz dyrektora Szkoły pana Marcina Jarzwieca, wicedyrektor pani Doroty Bzduły, grona pedagogicznego, uczniów oraz rodziców obecni byli zaproszeni goście – wiceburmistrz Dąbrowy Tarnowskiej pan Marek Minorczyk, proboszcz parafii Gruszów Wielki ks. Stanisław Żurat i ksiądz katecheta Józef Mirek, radna Gruszowa Wielkiego pani Józefa Taraska, kierownik Szkoły Filialnej w Sutkowie pani Beata Kuta wraz z nauczycielami, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciel opiekunowie laureatów Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych.

Dyrektor Szkoły pan Marcin Jarzwiec, zwracając się do zebranych, powiedział, że patronat Kardynała Stefana Wyszyńskiego - tak wyjątkowej osoby – to wyzwanie dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Naszym zadaniem jako społeczności szkolnej jest realizacja jego duchowego posłannictwa i duchowego dziedzictwa. Mamy być świadomi swoich obowiązków i kierować się takimi wartościami jak miłość, dobro, przyjaźń, sprawiedliwość i ojczyzna. Następnie głos zabrał wiceburmistrz Dąbrowy Tarnowskiej pan Marek Minorczyk, który również podkreślił, że szkoła, wybierając patrona, wzbogaca swą pracę dydaktyczną i wychowawczą.

Ważnym momentem Obchodów Dnia Patrona była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Gimnazjum pod opieką pani Elżbiety Kaczochy i pani Katarzyny Fijał. Jej istotą był przekaz zawarty w słowach przewodnich: „Warto służyć człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić”. Głębię słów , które występujący skierowali do zebranych, uwydatniła wspaniała oprawa muzyczna będąca jednocześnie koncertem muzyki poważnej. O ten element akademii zadbała pani Lucyna Krzanowska, angażując do uświetnienia naszej uroczystości grającą na fortepianie panią Joannę Wojtaszak, trio smyczkowe w skład którego weszły: pani Lucyna Krzanowska, uczennica Gimnazjum Patrycja Fido, absolwentka Gimnazjum Anna Michalczyk oraz absolwentów Ewelinę Michalczyk – gitara i Pawła Bączka – śpiew.

Po uroczystej akademii nastąpiło ogłoszenie wyników międzyszkolnych i szkolnych konkursów oraz wręczenie nagród laureatom. Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursów miało miejsce w tygodniu poprzedzającym Dzień Patrona. Przedstawiono więc :

  •  zwycięzców Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego dla Szkół podstawowych z gminy Dąbrowa Tarnowska,
  •  laureatów Literackiego Konkursu dla gimnazjów z Małopolski noszących imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • zwycięzców Szkolnego Konkursu Wiedzy o Kardynale Stefanie Wyszyńskim,
  • zwycięzców Szkolnego Konkursu Plastycznego związanego z postacią naszego patrona,
  • zwycięzców Szkolnego Konkursu Sprawnościowego.

Nagrody wszystkim laureatom i zwycięzcom wręczył wiceburmistrz Dąbrowy Tarnowskiej pan Marek Minorczyk. Wszyscy laureaci stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Uwieńczeniem Obchodów Dnia Patrona był występ wokalny uczennic klas trzecich Gimnazjum, które specjalnie na ten czas przygotowały i zaśpiewały piosenki religijne.

Ten ważny dla nas Dzień był wspaniałą okazją do refleksji o kierowaniu się w życiu ważnymi wartościami, dzięki którym każdy uczeń, nauczyciel, Polak , może czuć się w pełni człowiekiem.

Zapraszamy do galerii.

admin dnia 07/06/2013
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS