01/10/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Obozowych przygód moc...
Obozowych przygód moc...

Czarne stopy” autorstwa Seweryny Szmaglewskiej to jedna z lektur obowiązkowych w szkole podstawowej. Opowiada o grupie młodych chłopców, którzy wraz ze swoim opiekunem wyjeżdżają na obóz harcerski. Ogrom przygód, zadań i wyzwań, z którymi bohaterowie muszą się zmierzyć sprawia, że czas spędzony w Górach Świętokrzyskich, gdzie rozgrywa się akcja, upływa szybko, lecz wyjątkowo przyjemnie.

Podczas lektury tej książki, czytelnicy poznają podstawowe harcerskie zasady, śledzą przebieg apelów, odpraw i wart. Zyskują ogromną wiedzę dotyczącą rytuałów takich jak przygotowywanie obozowiska, wspólne ogniska dopełnione harcerskimi piosenkami, a także gry i zabawy terenowe.

Przy okazji omawiania tej powieści, V klasa postanowiła wykorzystać zdobyte informacje i podjęła się wykonania kilku harcerskich zadań. Uczniowie zostali podzieleni na zastępy, spośród których wybrali swoich liderów – zastępowych. Swoją pracę rozłożyli na kilka etapów, które częściowo realizowali poza szkołą. Ich zadania polegały na stworzeniu nazwy zastępu, rozkładu dnia i planu obozu. Dodatkowo, każda grupa stworzyła swój własny szyfr, który pozostałe zastępy próbowały odczytać. Ostatnim etapem działań było opracowywanie zasad gry strategicznej lub terenowej. Niektóre z nich udało nam się przeprowadzić w sali lekcyjnej, pozostałe z pewnością wykorzystamy na świeżym powietrzu w cieplejsze dni. Bez wątpienia właśnie ta część zadania sprawiła uczniom najwięcej radości. Podsumowaniem cyklu lekcji poświęconych „Czarnym stopom” było wykonanie plakatów, na których znalazły się najważniejsze informacje dotyczące klasowych zastępów.

Mamy nadzieję, że jednym z efektów pracy piątoklasistów będzie umiejętność wykorzystania w życiu najcenniejszych zasad i wartości harcerskich – odwagi, sprawiedliwości, lojalności i szeroko pojętego dobra.

Opracowała: Anna Michalczyk

<galeria>

admin dnia 01/03/2019
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS