26/09/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Przygoda w Solnych Górach
Przygoda w Solnych Górach

17 grudnia uczniowie naszej Szkoły  skorzystali z programu integracyjnego przygotowanego przez Kopalnię Soli w Bochni, który obejmował zwiedzanie połączone z dobra zabawą. 

Za sprawą Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej odbyliśmy podróż w czasie,  w trakcie której poznaliśmy historię górnictwa solnego, spotkaliśmy się z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa. W trakcie podróży po surowych podziemiach kopalni uczniowie podzieleni na 3 grupy, stawili czoła  zadaniom  opartym na dawnych pracach górniczych.  Wśród nich było kruszenie soli, skręcanie sznura, cięcie drzewa starą piłą, przygotowanie rurociągu do transportu solanki oraz budowa studni. Nie zabrakło również nieudolnych zjazdów na zjeżdżalni. Dopełnieniem pobytu  w kopalni była przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie 2 flisaków, barwnie opowiadających o tajemnicach kopalni, pokonaliśmy trasę 120 m podziwiając piękno i surowość solnej komory.

Przeprawa przez Solne Góry nie była łatwa, ale przyniosła wiele korzyści w postaci wzmocnienia poczucia przynależności do grupy,  rozwijania pozytywnych relacji, a przede wszystkim była pouczającą lekcją historii, którą na długo zapamiętamy.

Opracowała: Barbara Kogut

<galeria>

admin dnia 19/12/2018
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Urodziny Urodziny:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS