26/09/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
PRZEDSZKOLNE SPOTKANIA Z LEGENDAMI POLSKIMI
PRZEDSZKOLNE SPOTKANIA Z LEGENDAMI POLSKIMI

14 listopada 2018 roku zakończyliśmy w naszym przedszkolu cykl zajęć czytelniczych realizowanych w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pod hasłem ,,Spotkania z legendami polskimi”. Zajęcia prowadzone były przez panią Zytę Dorosz.

Wanda Chotomska o legendach mówiła tak: „Legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Starsi przekazują je młodszym, żeby nie zaginęła pamięć o tym, co kiedyś było, co się dawno, dawno temu zdarzyło. I oczywiście każdy opowiada je po swojemu – coś od siebie doda, zmieni. Ja opowiadam je starszym, żeby przypomnieli sobie legendy zasłyszane i przeczytane w dzieciństwie, młodszym – z prośbą, żeby przekazali je następnym pokoleniom. Bo najcenniejszym skarbem każdego narodu jest jego tradycja."

Życie dziecka powinno być wypełnione baśniami i legendami, powinniśmy się nimi dzielić z naszymi pociechami, zwłaszcza teraz, kiedy świat wszedł w erę gier komputerowych i bajek animowanych.

Pierwsze spotkanie odbyło się 21 września. Wtedy to dzieci poznały historię trzech braci - Słowian: Lecha, Czecha i Rusa, którzy wędrowali wraz ze swoimi plemionami przez olbrzymie terytorium w poszukiwaniu zakątka ziemi, aby na nim osiąść na stałe. Legenda ,,O Lechu, Czechu i Rusie” uczy nas patriotyzmu i uwrażliwia na symbole narodowe, jakimi są flaga narodowa i godło.

W ramach drugiego spotkania, które odbyło się 19 października przedszkolaki wysłuchały legendy ,,Wars i Sawa” oraz wiersza ,,Warszawska Syrenka”. Podczas zajęć dzieci poznały herb Warszawy i najważniejsze zabytki naszej stolicy. Wszyscy z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu wykazując się też sporą wiedzą na temat naszego kraju.

W czasie ostatnich zajęć – 14 listopada – przedszkolaki wysłuchały ,,Legendy o Smoku Wawelskim”. Bardzo spodobał się im bohaterski Skuba, który sprytem i odwagą pokonał groźnego smoka. Dużą frajdę sprawiło też dzieciom odgrywanie roli smoków.

Dziękujemy serdecznie pani Zycie Dorosz za poświęcenie nam swego czasu i ciekawe prowadzenie zajęć.

Opracowała: Jadwiga Tabor

<galeria>

admin dnia 18/11/2018
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Urodziny Urodziny:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS