01/10/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Międzyszkolny Projekt Edukacyjny "Razem dla Niepodległej" - Podsumowanie naszych działań!
Międzyszkolny Projekt Edukacyjny "Razem dla Niepodległej" - Podsumowanie naszych działań!

,,Razem dla Niepodległej” to Międzyszkolny Projekt Edukacyjny przeznaczony dla uczniów zaprzyjaźnionych szkół,  nawiązujący do 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Pomysł wspólnych działań narodził się podczas pracy nad planowaniem kalendarza konkursów i  imprez środowiskowych.

W projekcie  brały udział społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej.
W ramach działań – realizowanych w okresie od maja do listopada 2018 roku, przewidziano szereg różnorodnych imprez, konkursów i zawodów. I tak już w maju w Publicznej Szkole Podstawowej w Gruszowie Wielkim miały miejsce obchody Dnia Patrona.  Tydzień później, również w Gruszowie, odbył się  V Bieg Patrona Szkoły, który w tym roku dedykowany był  Jubileuszowi 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rok jubileuszowy jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości. To także zachęta do budowania wspólnej przyszłości. Cały pomysł naszego przedsięwzięcia obejmował inicjatywy o charakterze patriotyczno-edukacyjnym. Stąd też plan wspólnego wyjazdu do Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Pani Karolina Pikul-Sobarnia w bardzo ciekawy sposób opowiedziała tam uczniom klas piątych ze wszystkich trzech szkół o losach Powiśla Dąbrowskiego podczas zaborów, niegasnącej nadziei narodu na odzyskanie niepodległości i trudnych początkach tworzenia państwowości. Dzięki wielu ciekawostkom opowiadanym przez panią przewodnik, nasi wychowankowie mogli wyobrazić sobie Dąbrowę z tamtych czasów, obejrzeć wiele druków urzędowych, zdjęć, przedmiotów codziennego użytku, z których korzystali nasi przodkowie. Mieli również okazję zobaczyć bardzo interesujący dokument z odsłonięcia pomnika ku czci poległych podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.

Celem współpracy trzech ww. szkół podstawowych było zaangażowanie dzieci, młodzieży, ich rodzin i społeczności lokalnej, w obchody rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To także okazja do poszerzenia i ugruntowania wiedzy na temat dróg prowadzących do Wolności Polski. Dlatego też kolejnym etapem  projektu była gra terenowa przygotowana dla uczniów klas siódmych.  Młodzież brała udział w zajęciach prowadzonych na terenie leśnictwa. Na trasie, drużyny napotkały szereg skomplikowanych zadań. Trzeba było wykazać się dużym sprytem, wiedzą historyczną oraz niezbędną w biegach terenowych kondycją. Uczestnicy oprócz samego biegu na czas zmagali się ze zróżnicowanymi zadaniami. Musieli m.in. zaprezentować umiejętności udzielania pierwszej pomocy w fikcyjnym miejscu wypadku. Na kolejnych stanowiskach kontrolnych niezbędnymi do uzyskania punktów były: szczegółowa znajomość Mazurka Dąbrowskiego, wiedza historyczna okresu rozbiorów i kształtowania się polskiej państwowości, słuch muzyczny i znajomość pieśni patriotycznych, pamięć wizualna, zespołowe pokonanie przeszkód w zadaniach sprawnościowych oraz celne oko w konkurencji strzeleckiej.

W związku z tym, iż  projekt miał za zadanie kształtować postawy patriotyczne i obywatelskie, umacniać poczucie dumy narodowej, rozwijać kreatywność, samodzielność, umiejętność planowania i zaangażowania we wspólne działania, dla najmłodszych uczniów zaprzyjaźnionych szkół przygotowano warsztaty plastyczne, na których robiono kotyliony. Wychowankowie klas piątych i szóstych wykonali ogromne, narodowe bukiety flag. Oczywiście w  realizacji projektu nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej. W październiku odbyły się Przeglądy Pieśni Patriotycznych „Razem śpiewamy dla Niepodległej”.

19 października uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej uczestniczyli   w Widowisku Dumy i Radości zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Impreza była jednym z działań prowadzonych w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza św. na Wawelu koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks.abp. Marka Jędraszewskiego. Następnie odbył się przemarsz barwnego korowodu reprezentowanych szkół i placówek ulicami Miasta Krakowa, z Katedry Wawelskiej do Parku im. dra Henryka Jordana. Tam zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli małopolskich szkół powitała Pani Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty. Po okolicznościowych przemówieniach i programie artystycznym młodzież mogła spotkać się z Panem Wacławem Szaconiem – polskim wojskowym, porucznikiem WP, członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania antykomunistycznego w Polsce oraz Panem majorem Stanisławem Szuro, żołnierzem AK i podziemia niepodległościowego, kiedyś skazanym na karę śmierci przez Juliana Haraschina.

Projekt został objęty honorowym patronatem Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego oraz  Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego.

Partnerami działań byli:     Stowarzyszenie Kobiet Wsi  Nieczajna Górna, Koło Gospodyń Wiejskich w Smęgorzowie, Sołectwa wsi Smęgorzów, Nieczajna Górna, Nieczajna Dolna i Gruszów Wielki, OSP w Smęgorzowie, Dąbrowski Dom Kultury , Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej  w Dąbrowie Tarnowskiej.

6 listopada o godzinie 16. 00 odbędzie się uroczyste podsumowanie naszych działań. Finał cyklu wydarzeń  uświetnią występy uczniów  z trzech zaangażowanych w projekt szkół.

Opracowała: Elżbieta Kaczocha

admin dnia 06/11/2018
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS