01/10/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
99.Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę
99.Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Uznany za symboliczną datę  „powrotu do państwowości polskiej”  dzień jedenasty listopada uczciliśmy w naszej szkole uroczystą akademią. Obchody 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  były przywołaniem minionych wydarzeń i atmosfery lat, kiedy Polska utraciła niepodległość i walczyła o jej odzyskanie. W pełnym symboliki montażu słowno – muzycznym, uczniowie wspomnieli ponad tysiącletnią historię Polski, która przechodziła różne koleje losu, a okresy potęgi i wielkości przeplatane były wojnami, niewolą i upadkiem.

Krótka podroż do przeszłości przypomniała wszystkim zebranym  przyczyny oraz okoliczności trzech rozbiorów Polski, przywołano więc bolesne daty – 1772, 1793, 1795, które rozpoczęły tragedię naszego narodu. Nie pominięto w niej  jednak wspomnień związanych z walką narodowowyzwoleńczą Polaków – z powstaniami listopadowym, krakowskim, wielkopolskim i styczniowym, które, mimo, iż zakończyły się klęską, dały wyraz temu , że naród polski nie ugiął się pod naciskiem zaborców, że nie wyrażał zgody na narzucenie  mu obcego języka, kultury,  obyczajów i religii. Pełne powagi słowa uczniów tchnęły radością, gdy mówili, że odwaga, męstwo i upór Polaków zaowocowały w końcu Odzyskaniem Wolności 11 listopada 1918  roku. Dzień ten był dniem powrotu  Rzeczpospolitej  na mapę Europy i początkiem odbudowy państwowości polskiej.

Na uroczystości nie zabrakło również wystąpienia pana dyrektora Marcina Jarzwieca, który mówił o patriotyzmie narodu żyjącego w czasach wolności i wszelkich swobód obywatelskich, o patriotyzmie współczesnych wyrażającym się   w pamięci i  szacunku do historii, do Polaków którzy walczyli o niepodległość Polski.

Pan dyrektor  pogratulował uczniom „pięknej  lekcji historii i patriotyzmu”, którą przygotowali pod kierunkiem p. Joanny Płanety, p. Marty Gadziały i p. Lucyny Krzanowskiej.

<galeria>

admin dnia 16/11/2017
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS