30/09/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
'Wszystko to, co jest przed Tobą, pozostaje do zdobycia' - DZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY
'Wszystko to, co jest przed Tobą, pozostaje do zdobycia' - DZIEŃ PATRONA  NASZEJ SZKOŁY

Dnia 16 maja 2017 roku obchodziliśmy V Rocznicę Nadania Imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznemu Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim, których jesteśmy uczniami. Dzień Patrona upamiętnił  ważną  uroczystość,  która miała miejsce  26 października 2011 roku – zyskaliśmy wtedy pełną tożsamość, gdyż nasza szkoła wybrała patrona, a jego wybór wyznaczył ważne dla nas ideały i wartości. Każda rocznica nadania imienia naszej szkole przybiera formę Święta Szkoły i jest wypełnianiem zobowiązania, aby kolejne pokolenia uczniów   Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim poznawały duchowe dziedzictwo i realizowały ideały głoszone przez Prymasa Tysiąclecia.

Dzień Patrona rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą odprawioną przez proboszcza Parafii w Gruszowie Wielki księdza Józefa Szczęśniaka. Następnie dyrekcja Szkoły, nauczyciele, księża, uczniowie i rodzice wzięli udział w uroczystej akademii, którą zaszczycili też zaproszeni goście –  Radna i Sołtys Gruszowa Wielkiego pani Józefa Taraska, Przewodnicząca Rady Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim pani Agnieszka Węgiel oraz Nauczyciele Gimnazjów w Dąbrowie Tarnowskiej, Radgoszczy i Luszowicach, którzy przybyli na naszą uroczystość z uczniami – laureatami Konkursu Literackiego. Podczas akademii  nie zabrakło słów skierowanych do wszystkich zebranych przez dyrektora Szkoły pana Marcina Jarzwieca oraz Radną i Sołtys Gruszowa Wielkiego panią Józefę Taraska.  W swoich przemówieniach podkreślili oni niewątpliwą wartość, jaką niesie ze sobą przyjęcie przez szkołę imienia oraz niewątpliwe zobowiązanie, jakim jest pamięć o osobie patrona i związanych z tym zadaniach szkoły.

Bardzo ważnym elementem akademii był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. Katarzyny Doktór, pani Elżbiety Kaczochy, pani Iwony Tańskiej oraz pani Lucyny Krzanowskiej. Występ uczniów był poetycko-muzyczną historią życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które było nieustanną formacją duchową związaną z wybraną przez Niego drogą. Uczniowie „wypowiadali” piękno tej drogi, na której Stefan Wyszyński realizował swoje powołanie poprzez bycie Kapłanem, Biskupem, Prymasem, Kardynałem. Przypomnieli bardzo ważne słowa kierowane przez Stefana Wyszyńskiego do Rodziców, Nauczycieli, do Młodzieży. Występ uczniów był lekcją miłości do drugiego człowieka, miłości do ojczyzny, lekcją pokory, lekcją odwagi bycia sobą bez pychy i pogardy dla innych. Akademii przyświecało motto, którym były słowa Naszego Patrona skierowane do młodzieży „Wszystko to, co jest przed Tobą, pozostaje do zdobycia”.

Obchody Dnia Patrona były też okazją pokazania pracy naszej Szkoły, która uwidacznia się m.in. poprzez organizowanie konkursów międzyszkolnych i szkolnych związanych z postacią patrona i głoszonymi przez niego wartościami. Pan dyrektor Marcin Jarzwiec wręczył nagrody laureatom V Edycji Konkursu Literackiego dla Gimnazjów Powiatu Dąbrowskiego i Gimnazjów imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Małopolsce oraz laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Świętej Matce Teresie z Kalkuty, Świętym Bracie Albercie i o księdzu Janie Kaczkowskim. Wręczono też podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do tych konkursów.

Dzień Patrona był uroczystą chwilą powagi ale też optymizmu wypływającego z posłannictwa Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Opracowała: Katarzyna Doktór

<galeria>

admin dnia 28/05/2017
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS