28/09/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
'Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości' - 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
'Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości' - 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 5 maja 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się wniesieniem sztandarów oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie zaprezentowali historię tego doniosłego wydarzenia z naszej przeszłości, wiersze i pieśni patriotyczne. Przypomnieli też o obchodzonym 2 maja Dniu Flagi Rzeczypospolitej.       

Konstytucja 3 Maja – ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa.

3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację. Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Stanowiła poważny krok naprzód w dziale reformy państwa oraz usuwała podstawowe wady ustroju Rzeczypospolitej liberum veto i wolną elekcję.

 Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Przez te wszystkie lata widziano w niej symbol dążeń do odrodzenia. Tak kiedyś i dziś, wydarzenie to czczone jest z dumą i świadomością jego znaczenia dla naszego narodu.

Uczniowie złożyli hołd twórcom Konstytucji 3 Maja zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji i pokoju. Dzień ten był wspaniałą okazją, by przypomnieć wszystkim rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna, Patriotyzm i Wolność.

 Akademię przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Iwony Tańskiej, p. Lucyny Krzanowskiej oraz p. Anny Wolak.

<galeria>

admin dnia 07/05/2017
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS