28/09/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Teatralne spotkanie z 'talią'- uczniowie naszego gimnazjum widzami spektaklu 'Chory z urojenia' w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatralne spotkanie z 'talią'- uczniowie naszego gimnazjum widzami spektaklu 'Chory z urojenia' w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

To był niezwykły, pełen artystycznych wrażeń dzień! 11 kwietnia 2017 roku w pamięci  grupy uczniów naszego gimnazjum zapisał się jako dzień spotkania z muzą komedii, której  postać przybrała zabawna sztuka Moliera pt. „Chory z urojenia” w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.    Ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów pod opieką nauczycieli – p. Iwony Tańskiej, p. Katarzyny Doktór, p. Lucyny Krzanowskiej i p. Ewy Kijowskiej  wzięła udział w wycieczce do Krakowa, której celem było przede wszystkim uczestnictwo w komediowym spektaklu wyreżyserowanym na podstawie sztuki znanego uczniom siedemnastowiecznego francuskiego komediopisarza.

Wizytę w teatrze poprzedziło zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu, które wspaniale rozpoczęło nasz pobyt  w tym    magicznym mieście. Śladów naszej  narodowej historii, architektury i sztuki szukaliśmy też, będąc w Kościele Mariackim oraz w krakowskich Sukiennicach. Mimo, iż zabytki Krakowa są naszym uczniom znane i „ miasto królów” odwiedzali oni nie po raz pierwszy, niezwykłość miejsca utwierdziła ich w przekonaniu , że warto tu wracać, aby poczuć  magię i niepowtarzalność jednego z najpiękniejszych polskich miast. 

Kolejny i najważniejszy etap naszej wycieczki to właśnie wizyta w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Wprowadzeniem w atmosferę teatru było jego zwiedzanie oraz poznanie historii tego dostojnego miejsca.  Po ciekawej prelekcji przewodnika, który przybliżył nam historię oraz idee istnienia krakowskiego teatru, uczniowie stali się świadomi, iż obejrzą spektakl na jednej z najważniejszych i najbardziej zasłużonych polskich scen, a gmach, w którym się znajdują, jest zaliczany do najsłynniejszych zabytków architektonicznych w Europie. O godzinie 19.00 zasiedliśmy więc na widowni, aby obejrzeć przezabawną komedię Moliera: „Chory z urojenia” i rozbudzić w sobie zamiłowanie do teatru. Nie zawiedliśmy się!  Dzięki zabawnym kreacjom aktorskim wraz z całą widownią „bawiliśmy się” wspaniale i szybko „weszliśmy” w istniejącą na scenie rzeczywistość. Nie można nie wspomnieć, że ulubionym bohaterem widzów (w tym również naszych uczniów) był Argan, którego postać kreował znany aktor Andrzej Grabowski.

To był ważny dzień! Dlaczego?...... Już podczas trwania spektaklu oraz po jego zakończeniu nasi uczniowie wyrazili chęć obejrzenia  kolejnej sztuki. Pięknie, że poczuli oni chęć uczestnictwa w kulturze, której teatr jest nieodłączną i bardzo ważną częścią. Taki był przecież cel naszego wyjazdu!

<galeria>

admin dnia 20/04/2017
0 komentarzy · 5486 czytań ·Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS