30/09/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim
JUBILEUSZ 125 - LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GRUSZOWIE WIELKIM
JUBILEUSZ 125 - LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GRUSZOWIE WIELKIM

Szkoła jak wielki pomnik z kamienia,

co śnił się kiedyś w śmiałych marzeniach.

Tu tysiącletnia mowa ojczysta

wśród białych murów nową ma przystań.

Słowa jak dęby szumią wiekowe,

                                                    o tym co dawne, o tym co nowe.”

 

8 czerwca 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Gruszowie Wielkim uroczyście obchodzono 125 - lecie jej powstania.

Obchody rozpoczęto Mszą Świętą, którą poprowadził Ksiądz Proboszcz Józef Szczęśniak. Oficjalna część uroczystości miała miejsce w budynku Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim, gdzie zgromadzili się zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy Szkoły rodzice i uczniowie.

Uroczystość swoją obecnością uświetniło, jak wspomniano wcześniej, wielu gości reprezentujących władze gminne, oświatowe, instytucje kultury,urzędy, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z terenu Gminy Dąbrowa Tarnowska, emerytowani nauczyciele Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim, Parafie oraz osoby przyjazne tejże szkole. Oto oni:

 • Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Pan Krzysztof Kaczmarski,

 • Wiceburmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Pan Stanisław Ryczek,

 • Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Pan Jacek Sarat,

 • Emerytowana Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim Pani Maria Maciąg,

 • Radna Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej i Sołtys Gruszowa Wielkiego Pani Józefa Taraska,

 • Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej Pan Stanisław Początek,

 • Dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Bogusława Molak,

 • Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Jadwiga Kusior,

 • Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Pan Paweł Chojnowski,

 • Dyrektor ZOSiP w Dąbrowie Tarnowskiej Pan Marian Gajda,

 • Emerytowany Dyrektor ZOSiP w Dąbrowie Tarnowskiej Pan Jan Sosin,

 • Dyrektorzy Szkół Podstawowych z terenu Gminy Dąbrowa Tarnowska: Pani Anna Fido, Pani Agata Leżoń, Pani Teresa Dąbrowa, Pani Beata Kuta, Pan Dariusz Węglowski, Pan Bogusław Marek, Pan Andrzej Milewski,

 • Dyrektorzy Gimnazjów z Dąbrowy Tarnowskiej: Pan Krzysztof Krakowski, Pan Paweł Golemo,

 • Dyrektorzy Szkół Ponadgimnazjalnych: Pan Jan Kilian, Pani Agnieszka Ruta,

 • Proboszcz Parafii w Gruszowie Wielkim Ksiądz Józef Szczęśniak i Proboszcz Parafii Smęgorzów Ksiądz Bogdan Więcek,

 • Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Węgiel,

 • Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Janina Lichorobiec,

 • zawsze wspierająca i przyjazna Szkole mieszkanka Gruszowa Wielkiego Pani Janina Sokołowska.

Po uroczystym rozpoczęciu Święta Szkoły i przywitaniu gości, nauczycieli, rodziców i uczniów pan dyrektor Marcin Jarzwiec wygłosił przemówienie będące rysem historycznym oświaty w Gruszowie Wielkim, której początki sięgają roku 1891. W długoletniej historii szkolnictwa w tej miejscowości podkreślił najważniejsze wydarzenia, instytucje i osoby, dzięki którym istnieje szkoła w obecnym kształcie. Zwrócił uwagę na starania zmierzające do wybrania przez Szkołę patrona, których uwieńczeniem było Nadanie Szkole Imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10 października 2011 roku. Pan dyrektor skierował słowa podziękowania do władz gminnych, oświatowych, byłych dyrektorów Szkoły Podstawowej, jej byłych i obecnych nauczycieli oraz rodziców, których wsparcie i działania na rzecz oświaty są nieocenione.

Uroczystość swoim wystąpieniem uświetnił Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Pan Krzysztof Kaczmarski, który podkreślił doniosłą rolę Szkoły w środowisku lokalnym, zwrócił uwagę na rozwój placówki odpowiadający wymogom obecnych czasów. Nie zapomniał też o tych, którzy zapisali piękne karty 125-letniej historii Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim.

Przemówienie wygłosił również Pan Stanisław Początek Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej – były wieloletni Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Jako ten, który wpisuje się w historię Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim, docenił wielki wkład Gminy w rozwój placówki, wspomniał dyrektorów Szkoły, którzy pełnili tę funkcję przez wiele lat. Podziękował dyrekcji i gronu pedagogicznemu za ich trudną, ale ważną pracę dydaktyczną i wychowawczą.

Następnie głos zabrała Radna i Sołtys Gruszowa Wielkiego Pani Józefa Taraska, której wystąpienie skupiło się na działaniach Szkoły w środowisku lokalnym, na pielęgnowaniu tradycji i ideałów związanych z jej patronem Kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

W trakcie trwania uroczystości na ręce dyrektora Szkoły Pana Marcina Jarzwieca zostały złożone gratulacje i podziękowania z okazji Jubileuszu 125-lecia. Pierwsze z nich złożył Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Pan Krzysztof Kaczmarski, który, w imieniu Samorządu Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska, serdecznie gratulował Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Szkoły, Rodzicom i Uczniom tak pięknego Święta. Życzył też Nauczycielom i Pracownikom Szkoły, aby, podjęte przez nich wielkie dzieło wychowania i kształtowania umysłów dzieci i młodzieży, zawsze dawało satysfakcję i radość.

Z okazji Jubileuszu odczytane też zostały gratulacje i słowa uznania dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i całej Społeczności Szkolnej od Posła na Sejm RP Pana Wiesława Krajewskiego. Pan Poseł życzył jednocześnie sukcesów i satysfakcji w pracy zawodowej na dalsze lata działalności edukacyjnej i pedagogicznej.

Nastąpiło też podsumowanie działań prowadzonych na terenie Szkoły związanych z Jubileuszem oraz Świętem Patrona Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym pan dyrektor Marcin Jarzwiec wymienił zorganizowane w szkole konkursy – Konkurs Językowy „Poliglota” dla Gimnazjów Powiatu Dąbrowskiego, Konkurs Literacki dla Gimnazjów Powiatu Dąbrowskiego i Gimnazjów imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Małopolsce, Konkurs Recytatorski dla Szkół Podstawowych z Gminy Dąbrowa Tarnowska, Bieg Wyszyńskiego dla Szkół Podstawowych z Gminy Dąbrowa Tarnowska, Szkolny Konkurs Plastyczny.

Uwieńczeniem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim pod kierunkiem pani Barbary Kogut, pani Lucyny Krzanowskiej, pani Katarzyny Doktór i pani Elżbiety Kaczochy. Miała ona formę „rozmowy pokoleniowej”, będącej zetknięciem pięknego sentymentalnego wspomnienia związanego z historią Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim z głosem młodego pokolenia współczesnej Szkoły. „Rozmowę” tę wzbogacały utwory poetyckie podkreślające, iż w kształceniu młodego pokolenia i rozwijaniu współczesnej oświaty nie można zapomnieć o przeszłości, dającej podstawę do kształtowania wielu ważnych ponadczasowych wartości, że szkoła to połączenie przyszłości z czasem minionym. Symbolem tego połączenia były białe kamienie złożone przez uczniów przy obrazie będącym wizerunkiem Szkoły. Wzniosłości dodała jej też piękna oprawa muzyczna w wykonaniu kwartetu skrzypcowego oraz chóru szkolnego. Akcentem tanecznym zaznaczyły się, wykonane przez uczniów klasy IV, oberek i walc.

Na zakończenie uroczystości, goście oraz wszyscy jej uczestnicy mogli obejrzeć ekspozycje prac skupiających się wokół historii Szkoły, jej działalności i osiągnięć oraz oddających koloryt Gruszowa Wielkiego.

<galeria>

admin dnia 12/06/2016
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS