30/09/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Tak w nas żyje ojczyzna - 225 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Tak w nas żyje ojczyzna - 225 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Maj – rocznica pięknych serc!

Maj – rocznica wielkich myśli,

Tym, co dawno przeminęli,

Hołd składają ci, co przyszli.

 

W dniu 5 maja 2016 roku uroczystą akademią uczciliśmy 225 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum montaż słowno – muzyczny był krótkim rysem historycznym pokazującym sytuację polityczną i społeczną Polski w XVIII wieku. Uczniowie przypomnieli chwile świetności Polski, ale też okres największego upadku kultury politycznej i życia społecznego Rzeczypospolitej, który rozpoczął się już w XVII wieku, a do którego przyczyniły się między innymi przywileje szlacheckie takie jak liberum veto i wolna elekcja. Podkreślili doniosłą rolę działań króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i przedstawicieli demokratów tj. Hugo Kołłątaja, Stanisława Staszica, Ignacego i Stanisława Potockich oraz Stanisława Małachowskiego, którzy, stawiając czoła prywacie magnaterii i szlachty, podczas obrad Sejmu Wielkiego uchwalili 3 maja 1791 roku Konstytucję, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 Maja – pierwsza w Europie i druga na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawa określająca zasady rządzenia w państwie. Podczas akademii zwrócono uwagę , że ten doniosły w dziejach Polski moment historyczny był dowodem na to, iż Polacy potrafili znaleźć siły na wydobycie kraju z upadku, a o znaczeniu historycznym Dzieła Trzeciego Maja 1791 roku stanowi nie tylko jego treść, ale też sens moralno - polityczny. Zaakcentowano, iż Konstytucja 3 Maja stała się symbolem możliwości odrodzenia moralnego narodu, symbolem próby wybicia się Polski na niepodległość.

W słowach akademii nie brakło również odniesień do współczesności - występujący podkreślili, iż świadomy Polak, świadomy obywatel państwa musi wiedzieć, że istnieje dokument określający  podstawy ustroju społeczno-gospodarczego państwa, organizację, kompetencje i sposób powoływania najważniejszych organów państwowych, oraz podstawowe prawa, wolności i obowiązki obywateli.

3 Maja to dzień wolności Polaków, gdyż nasi przodkowie 225 lat temu dali wyraz temu, iż rozumieją, co to wolność. Dlatego rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości, a uroczysta akademia zorganizowana w naszej Szkole była podziękowaniem dla naszych przodków za dzisiejszą wolną Polskę!

Akademię przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Katarzyny Doktór, p. Małgorzaty Mariańskiej oraz p. Lucyny Krzanowskiej.

<galeria>

admin dnia 13/05/2016
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS