28/09/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
W Muzeum Etnograficznym
W Muzeum Etnograficznym

Uczestnicy koła regionalnego projektu „Równaj w górę” POKL Podziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w tarnowskim Muzeum Etnograficznym. 

Były to ostatnie dwa wyjazdy z zaplanowanych sześciu – w ramach całego projektu.

Podczas warsztatów bednarskich uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę średniowiecznego, wiejskiego gospodarstwa. Razem z bednarzem wyrabiali naczynia drewniane: beczki, kadzie, balie i maśnice. Obserwowali ciężką pracę przy drewnie. rozpoznawali zapach olchy, sosny, lipy i dębu. Uczestnicy zajęć regionalnych z zainteresowaniem słuchali opowieści o dawnych targach i jarmarkach, na których bednarze sprzedawali swoje wyroby.

Spotkanie zakończyło się ciekawym konkursem. Okazało się, że prawdziwych bednarzy w Polsce jest tylko kilku. Wielka szkoda!

Podczas spotkania na Zamku w Dębnie  dzieci zobaczyły przedmioty używane w walkach turniejowych: chorągwie, proporce, tarcze, topory. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali, jak wyglądało przygotowanie giermka i pasowanie go na rycerza, turnieje rycerskie i średniowieczne bale.

W murach pięknego zamku rozbrzmiewała wspaniała muzyka, a dziewczynki zamieniły się w prawdziwe damy dworu. Chłopcy, ubrani w zbroje, wzięli udział w prawdziwym, średniowiecznym turnieju. Na koniec  urocze damy dworu zaprezentowały średniowieczny taniec.

Szybko minęły zamkowe warsztaty, uczestnicy z trudem wracali do współczesności. Wszyscy obiecali, że w życiu będą kierowali się prawdziwymi, rycerskimi zasadami!

Celem wyjazdów było poznanie bogactwa kultury staropolskiej oraz budowanie świadomej tożsamości z własnym regionem i jego tradycją.

admin dnia 15/07/2015
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS