26/09/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Rozbudziła się w narodzie wiara w siłę, w moc - Upamiętniliśmy uchwalenie Konstytucji 3 Maja
Rozbudziła się w narodzie wiara w siłę, w moc -  Upamiętniliśmy uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Przypadającą w tym roku 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja upamiętniliśmy w naszej szkole uroczystą akademią. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum pod kierunkiem pani Joanny Płanety i pani Lucyny Krzanowskiej stał się dla wszystkich zebranych narracją historyczną przywołującą ważne wydarzenia z dziejów XVIII- wiecznej Polski. W „historycznym słowie” uczniowie przedstawili   niekorzystną sytuację wewnętrzną  Polski wynikającą m.in.  z nadużywania przywilejów szlacheckich oraz ingerencji państw ościennych. Wystepujący przypomnieli przede wszystkim o patriotycznych postawach Polaków, którzy pragnęli naprawy Rzeczpospolitej  - o przedstawicielach Sejmu Czteroletniego,  których starania o poprawę sytuacji społecznej i politycznej zakończyły się właśnie uchwaleniem w dniu 3 maja 1791 roku Konstytucji, która była pierwszym nowoczesnym tego typu dokumentem w Europie i drugim na świecie.

Akademia była dla jej uczestników  wspaniałym przykładem propagowania idei patriotycznych, które potrzebne są i   dzisiaj, a powinny być rozumiane jako społeczna i obywatelska odpowiedzialność za sytuację i kształt naszej ojczyzny – współczesnej Polski.

 Podczas akademii głos zabrała również pani wicedyrektor Dorota Bzduła. W słowie skierowanym do uczniów, zwróciła uwagę na obowiązek obchodzenia świąt narodowych,  bo, dzięki  upamiętnianiu  historii,  tradycji ,  ważnych dokonań Polaków, umacniamy  swoją narodową tożsamość. Podkreśliła też, że szkoła bierze odpowiedzialność za wychowanie dzieci oraz za przygotowanie ich do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym naszego kraju, dlatego jednym z zadań szkoły w tym zakresie jest uroczyste obchodzenie świąt narodowych.

admin dnia 08/05/2015
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Urodziny Urodziny:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS