20/01/2018
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim
"Betlejemska noc nie była raz, Betlejemska noc się powtarza"
"Betlejemska noc nie była raz, Betlejemska noc się powtarza"

Święta Bożego Narodzenia

 Niezwykły czas Świąt Bożego Narodzenia właśnie  nadszedł.  Świętowanie przyjścia na świat Jezusa Chrystusa rozpoczęliśmy w naszej Szkole spotkaniem w kameralnym gronie klasowych społeczności, w których  uczniowie i nauczyciele   tradycyjnie połamali się opłatkiem, śpiewali kolędy i spożyli wigilijne potrawy.  Następnie wszyscy zebrali się, aby wspólnie wziąć udział w oficjalnym Spotkaniu Opłatkowym, na którym, oprócz Nauczycieli, Uczniów i Rodziców, gościliśmy również Wiceburmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Pana Stanisława Ryczka oraz Radną i Sołtys Gruszowa Wielkiego Panią Józefę Taraska. W niezwykłą atmosferę świątecznego czasu wprowadzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum poprzez przygotowane przez nich „bożonarodzeniowe słowo” będące połączeniem tradycyjnych jasełkowych scen  ze współczesnymi odniesieniami do narodzenia Jezusa oraz z pięknym śpiewem kolęd, grą skrzypiec i pianina. Słowo, śpiew i muzyka podkreślały, iż  Boże Narodzenie to zatrzymanie się w na chwilę tych , którzy się uczą, tych, którzy pracują i tych, którzy opiekują się rodzinami. Zatrzymanie się po to, aby uświadomić sobie, że nadchodzą Święta i będziemy obchodzić pamiątkę Narodzenia Jezusa Chrystusa. I chociaż tak jest każdego roku i powtarza się ten sam schemat, my pragniemy Świąt i ich atmosfery. Każdego roku uświadamiamy sobie bowiem, że choć Jezus narodził się przeszło dwa tysiące lat temu, chcemy, aby narodził się ponownie w ludzkich sercach, co zaowocuje dobrem i ciepłem naszych  relacji, wzajemnym zrozumieniem i szacunkiem. To nasze nieustanne oczekiwanie na zwykłe, ale bardzo potrzebne ludzkie gesty wyrażają słowa: „Betlejemska noc nie była raz,  Betlejemska noc się powtarza”.

 Podczas Spotkania Opłatkowego nie zabrakło  bożonarodzeniowych życzeń złożonych wszystkim zebranym przez pana dyrektora Marcina Jarzwieca, Wiceburmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Pana Stanisława Ryczka, który przekazał również życzenia   w imieniu Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Pana Krzysztofa Kaczmarskiego, życzeń Radnej i Sołtys Gruszowa Wielkiego Pani Józefy Taraski oraz Proboszcza Parafii w Gruszowie Wielkim Księdza Józefa Szczęśniaka.

Ciepłe, dobre, życzliwe słowa to właśnie Święta Bożego Narodzenia. W naszej Szkole 21 grudnia 2017 roku ich nie zabrakło. Zanieśmy je do naszych domów, do ludzi.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Katarzyny Doktór, p. Elżbiety Kaczochy, p. Lucyny Krzanowskiej. Nad dekoracją czuwała  p. Dorota Bzduła.

Opracowała: Katarzyna Doktór

<galeria>

admin dnia 29/12/2017
Drukuj
,,GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI I NA ŚWIAT PRZYCHODZI..."
,,GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI I NA ŚWIAT PRZYCHODZI..."

Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas jest niezwykle pracowity.

W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią była historia narodzenia Pana Jezusa.

We wtorek, 19 grudnia o godzinie 12.00 w oddziale przedszkolnym przy PSP w Gruszowie Wielkim odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez przedszkolaków. Opiekę nad całością wydarzenia sprawowała pani Teresa Fryz.  Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem odegrały sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu aniołków i gwiazdek do żłóbka  przybyli rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Nowo narodzonemu Dzieciątku, pokłony złożyli także Królowie i debiutujące w roli aktorów dzieci z grupy pięcio i czterolatków pod opieką p. Jadwigi Tabor. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu małych artystów. Ku wielkiemu zaskoczeniu widzów były nawet partie solowe – aniołka – Darii Rzeźnik i Józefa – Karola Urbana.

Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, jak również ich rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.Dzieci spisały się na medal, otrzymując gromkie brawa od publiczności. 

Na zakończenie głos zabrała zastępca dyrektora pani Dorota Bzduła, która podziękowała małym wykonawcom i złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Po zakończeniu uroczystości wszyscy w świątecznym nastroju rozeszli się do domów. 

Jeszcze raz gorąco dziękujemy rodzicom dzieci za ich zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu uroczystości, życząc Wszystkim spokojnych i radosnych świąt oraz pomyślności w nadchodzącym roku.


Opracowała: Jadwiga Tabor
                                                                                                                              

<galeria>

admin dnia 22/12/2017
Drukuj
Bajkowa zima w Bałtowie
Bajkowa zima w Bałtowie

12 grudnia uczniowie klasy IV,V i VI wyruszyli do Bałtowa na spotkanie z mieszkańcami JuraParku, Królową Śniegu oraz Mikołajem.

Naszą bajkową wycieczkę zaczęliśmy od wędrówki po parku, w którym podziwialiśmy naturalnych wielkości rekonstrukcje ponad 100 modeli dinozaurów i z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy o ich zwyczajach żywieniowych, budowie ciała oraz zachowaniu.

Kolejną wędrówkę odbyliśmy po pięknie udekorowanym gwiazdkami, śnieżynkami i choinkami  Labiryncie Królowej Śniegu. W trakcie poszukiwania królowej po raz kolejny wysłuchaliśmy smutnej historii Kaja i jego siostry Gerdy oraz natknęliśmy się na czarodzieja, który oczarował zebranych swoimi sztuczkami. Spotkanie z Królową Śniegu okazało się przyjemne –nikt nie zamienił się w bryłę lodu, a co odważniejsi zostawili swój ślad w lodowej komnacie pozując do zdjęcia na srebrzystym tronie z samą władczynią Krainy Lodu.

Następnie, na warsztatach ze Śnieżynką,  wszyscy zostali poddani testowi z umiejętności plastycznych, który zaliczyli  w zadawalającym stopniu . W przytulnej , udekorowanej na czerwono sali dzieci najpierw poznały historię bomki, po czym samodzielnie udekorowały ją z  przygotowanych materiałów.

Do Wioski Św. Mikołaja prowadziły dwie drogi. Większość wybrała trudniejszą –‘tunel odwagi’. Pokonanie tej drogi dla niektórych nie było łatwe ze względu na  wąskie  przejścia i czekające po drodze na śmiałków niespodzianki.  Wszyscy jednak szczęśliwie dotarli   na spotkanie z właścicielem wioski i w oczekiwaniu na jego przybycie wysłuchali historii o nim. Kiedy Mikołaj nieoczekiwanie  pojawił się w chacie pozwolił wszystkim grzecznym dzieciom zrobić sobie z nim zdjęcie, a dla tych, którzy rozrabiali  przygotował specjalny młynek do mielenia grzechów.

Przed powrotem do domu, czekał nas jeszcze jeden sprawdzian – pieczenie kiełbasy na ognisku. Niestety nie wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem i w rezultacie musieli zadowolić się słabo wypieczoną porcją kiełbasy. Nie miało to jednak większego wpływu na doskonałe humory, które towarzyszyły dzieciom od początku do końca wycieczki.

Opracowała: Barbara Kogut

<galeria>

admin dnia 15/12/2017
Drukuj
Wyróżnienie w XIII Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego 'Plomień 2017'
Wyróżnienie w XIII Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego 'Plomień 2017'

XIII edycja Powiatowego Przeglądu Dorobku Artystycznego „Płomień” im. Jerzego Brauna przebiegła w tym roku  pod hasłem „Wspomnień czar”. W eliminacjach, które odbyły się 7 grudnia w DDK wzięło udział blisko 240 wykonawców reprezentujących kilka gmin powiatu dąbrowskiego.

Naszą szkołę reprezentował zespół ‘Symfonia’ w kategorii klas IV-VI oraz duet Gancarz Nikola oraz Bartłomiej Węgiel w kategorii klas VII i gimnazjum. Zespół „Symfonia” wykonał utwór Maryli Rodowicz „Ballada Wagonowa”, natomiast nasi gimnazjaliści zaśpiewali ponadczasowy utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Przy wykonaniu obu utworów nie zabrakło również skrzypiec, na których bezbłędnie zagrali Szymon Kijowski z kl. VI oraz Joanna Frączek z klasy III a PG. Praca obydwu zespołów  została doceniona prze jury konkursowe w postaci przyznanego wyróżnienia.

Uczniów do konkursu przygotowały p. Lucyna Krzanowska i p. Barbara Kogut.

Opracowała: Barbara Kogut

<galeria>

admin dnia 11/12/2017
Drukuj
Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole
Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

Misie jako jedyne zabawki na świecie doczekały się swojego święta. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada, święto to ustanowiono w 2002 roku w setną rocznicę powstania pluszowej zabawki Teddy Bear. W tym roku jest 15 rocznica tego święta. Z tej okazji w naszej bibliotece zgromadzono prawie 80 różnego rodzaju maskotek.
Przez 2 tygodnie uczniowie z całej szkoły mogli je podziwiać w godzinach pracy biblioteki. Dla przedszkolaków i uczniów klas I-III zorganizowane były specjalne zajęcia biblioteczne, na które przychodzili wraz z wychowawcami. Oprócz oglądania wystawy dzieci poznały historię pojawienia się tej maskotki  oraz historię niektórych misiów z literatury i filmu dziecięcego. Bezpośrednio po wystawie zebrano około 30 książeczek – misiowych lekturek, w których bohaterami były misie z Polski i innych krajów świata.
Podczas długiej przerwy uczniowie, którzy odwiedzali bibliotekę mogli słuchać czytanych przez bibliotekarza wybranych opowiadań o misiach, oprócz tego uczennice z klasy VII częściowo w przebraniu i z rekwizytami czytały dzieciom z przedszkola i klas I-III wybrane przez nich historie i opowiadania o misiach.

Na zakończenie chętni uczniowie mogli narysować i wyciąć postać ulubionego misia, którego poznali. Wpłynęło 14 prac, które eksponowano na gazetce w pomieszczeniu biblioteki.

Opracowała: Teresa Gubernat

<galeria>

admin dnia 10/12/2017
Drukuj
Sukces naszej uczennicy w konkursie wiedzy o AIDS
Sukces naszej uczennicy w konkursie wiedzy o AIDS

Z okazji przypadającego 1 XII Światowego Dnia AIDS w gimnazjum został przeprowadzony szkolny konkurs dotyczący profilaktyki HIV/AIDS. Najlepszą wiedzę w naszym gimnazjum na ten temat posiadają:

Wiktoria Chalama klasa II A – I miejsce

Daniel Wąż klasa III A – II miejsce

Joanna Frączek klasa III A – III miejsce

                                              Natalia Miotła klasa II A – IV miejsce

Laureaci konkursu szkolnego reprezentowali naszą szkołę w powiatowym konkursie wiedzy pod hasłem ,,Cała prawda o AIDS” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej ora Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczennica klasy II A Natalia Miotła po podwójnej dogrywce i zaciętej rywalizacji zajęła ex aequo II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Cieszymy się, że to kolejny w tym roku sukces naszej uczennicy poświęcony profilaktyce AIDS.

 Opracowała: Małgorzata Pytka

<galeria>

admin dnia 10/12/2017
Drukuj
Konkurs plastyczny "Nie daj szansy AIDS"
Konkurs plastyczny  "Nie daj szansy AIDS"

Uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym w ramach Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV oraz Światowego Dnia AIDS przypadającego 1 XII. Konkurs ten zorganizowało Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu tematycznie związanego z hasłem konkursu ,,Nie daj szansy AIDS”. Miło nam poinformować, że uczennica klasy II A Barbara Ryczek otrzymała w powyższym konkursie wyróżnienie. Gratulujemy!!!

 Opracowała: Małgorzata Pytka

<galeria>

admin dnia 10/12/2017
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Szkoła Filialna w Sutkowie
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
TOP
RSS