
5 grudnia, zgodnie z naszą tradycją, uczniowie klas IV-VIII udali się na mikołajkową wycieczkę. Tym razem wybraliśmy Wiśnicz i siedemnastowieczną twierdzę – jedną z największych w Rzeczypospolitej. Zwiedziliśmy miejsce, w którym przenikają się wiek XVII z XXI. Historia zamku jest niezwykła, pełna tajemnic i zaskakujących historii. Kilkakrotnie odwiedziła go nawet sama królowa Bona! Po zwiedzaniu udaliśmy się na warsztaty alchemiczne, gdzie w scenerii wiśnickiego zamku przenieśliśmy się do czasów, w których alchemia była sztuką niezwykłą. Wysłuchaliśmy pogadanki historycznej połączonej z wybuchowymi doświadczeniami i sami wykonaliśmy perfumy! Swoją wizytę w murach gościnnego zamku zakończyliśmy całkiem współcześnie! Udaliśmy się w podróż po zamku w technologii VR.
Kolejne atrakcje zaliczyliśmy w Krakowie na Targach Bożonarodzeniowych. Czekały tam na nas wszechobecne dźwięki kolęd, zapach choinki i całe mnóstwo kolorowych światełek, dzięki którym poczuliśmy niezwykłą atmosferę świątecznego klimatu. Wśród specjałów znaleźliśmy pieczone kasztany, owoce w czekoladzie, pierniczki , gofry i inne pyszności. Podziwialiśmy drewniane szopki, stroiki i ozdoby choinkowe. Każdy znalazł coś dla siebie.
Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku! Cóż, chętnie tu wrócimy, bo Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, a Jarmark Bożonarodzeniowy nie ma sobie równych!
Opracowała: Elżbieta Kaczocha

,, Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji…”. I tak właśnie było też w naszym przedszkolu, gdzie w czwartek 28 listopada odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi wychowawczyniami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Organizatorzy spotkania p. Teresa Fryz i J. Tabor przygotowały wiele ciekawych zabaw oraz konkursów. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, zabawa z różdżką, taniec z kapeluszem, „magiczne liczby”, kolory „wędrówka butów” itp. Całość spotkania umilił poczęstunek przygotowany przez rodziców obu grup. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
Impreza była przednia, a dzieci wracając do swoich domów jeszcze długo rozpamiętywały przepowiednie, które przyniósł im ciekawy andrzejkowy dzień.
Opracowała: Jadwiga Tabor

Listopad to czas, w którym sięgamy pamięcią do minionych chwil. Przychodzą nam na myśl ci, których nie ma już wśród nas. W ubiegły czwartek uczniowie naszej szkoły wspomnieli polskich muzyków, których pamięć trwa, mimo że już od dawna ich z nami nie ma. Młodzież przywołała utwory, które, poza ponadczasowym przesłaniem, od lat dostarczają nam różnorodnych doznań muzycznych i emocjonalnych.
Usłyszeliśmy piosenki Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Riedela, Andrzeja Zauchy, Violetty Villas, Olgi Jackowskiej, Anny Jantar i Marka Grechuty. Różnorodny repertuar zapewnił publiczności cały wachlarz emocji. Nie obyło się bez wzruszeń, nostalgii, ale też pozytywnego szaleństwa i energetycznych rytmów, które porwały nas do tańca.
Nastrój tego wieczoru wspaniale podkreśliły dekoracja wykonana przez p. Beatę Kutę oraz prezentacja multimedialna, której autorką była p. Ewa Kijowska.
Wszystkim zaangażowanym w projekt serdecznie dziękujemy.
Na kolejną edycję „Zaduszek muzycznych” zapraszamy za rok.
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. "
Wisława Szymborska
Opracowały: Lucyna Krzanowska i Anna Więcek

W tym roku przygotowania do świat rozpoczęliśmy już pod koniec listopada. Kilkunastu małych artystów w skupieniu pracowało podczas warsztatów zorganizowanych przez bibliotekę szkolną i koło plastyczne. Przygotowane przez nich kartki świąteczne nie mają sobie równych. Trafią do rodziny i najbliższych, a dzieci doskonale wiedzą, że własnoręcznie wykonana kartka ma o wiele większą wartość niż sms. W trakcie wspólnej pracy okazało się, że każdy ma swój własny pomysł na swoje dzieło! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, wrażliwość i niezwykłą atmosferę!
Opracowała: Elżbieta Kaczocha

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzone są urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Z okazji zbliżającego się Święta Pluszowego Misia, biblioteka szkolna zorganizowała uroczystość w naszej szkole. Każde dziecko mogło przynieść swojego ukochanego pluszaka. Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Nagrodzone zostały najmniejsze i największe maskotki. Najwięcej emocji wzbudził konkurs literacki na najciekawsze opowiadanie o swoim pluszowym przyjacielu.
Oto wyniki literackich zmagań:
Klasy IV-VIII
I miejsce –Zuzanna Musiał –klasa V
II miejsce –Kamilla Kilian –klasa V
III miejsce –Bartek Mosik –klasa IV
Klasy I-III
I miejsce –Milena Musiał –klasa III
Anna Sztyler – klasa II
Gratulujemy!
Opracowała: Elżbieta Kaczocha

19.XI we wtorek w Szkole Podstawowej w Nieczajnie Górnej odbył się VII Gminny Turniej Gry w „Dwa Ognie” dla klas I-III o Puchar Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej. Do tegorocznego turnieju przystąpiło 9 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy A i B. Podczas rozgrywek wyłoniono najlepsze zespoly. Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy w historii turnieju okazali się najlepszą drużyną, zdobywając pierwsze miejsce.
Pamiątkowe medale, dyplomy oraz puchar w imieniu Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej wręczył sekretarz gminy pan Stanisław Ryczek.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III : kapitan drużyny Wojtek Wójcik oraz Julka Kawa, Mikołaj Kowal, Jan Janas, Jakub Pater i Szymon Taraska.
Uczniów do turnieju przygotowała L.Parkosz .
Drużynie serdecznie gratulujemy!
Opracowała: Leokadia Parkosz

W piątkowe popołudnie uczennice klasy siódmej i ósmej spotkały się z panią Klaudią Podosek – zaprzyjaźnioną makijażystką, która poprowadziła dla nich warsztaty pod hasłem „Czuję się piękna”.
Celem zajęć było zwrócenie uwagi na świadomą pielęgnację cery, makijaż dostosowany do wieku. Dziewczyny miały okazję poznać rodzaj i typ swojej cery, dobrać indywidualną linię pielęgnacyjną, porozmawiać o kosmetykach. Miła atmosfera, profesjonalny wykład, zabawa kosmetykami, cóż można chcieć więcej? Bardzo dziękujemy pani Klaudii za ciekawe warsztaty, mamy nadzieję na kolejne spotkanie!
Opracowała: Elzbieta Kaczocha